Diz osteoartritli hastalarda yüksek yoğunluklu lazer tedavisinin (HILT) ağrı, fonksiyonellik ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of high intensity laser therapy on pain, functionality and quality of life in patıents wıth knee osteoarthritis
  1. Tez No: 571371
  2. Yazar: YUSUF URFALIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DEVRİM TARAKCI, DOÇ. DR. ZÜBEYİR SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Popülasyonun hızlı yaşlanması ile birlikte insanlarda kemik ve eklemlerdeki dejeneratif değişikliklerin neden olduğu kas iskelet hastalıklarında artışlar olmuştur. Osteoartrit birçok dejeneratif hastalığın arasında en yaygın olarak görülen problemlerden biridir. Diz osteoartritli kişilerde ağrı, kas atrofisi, sertlik ve eklem hareket açıklıklarında kısıtlılıklar gözlemlenmektedir. Bu problemler dizin fonksiyonunu kısıtlayarak kişilerin günlük yaşam aktivitelerinde limitasyonlata sebep olmaktadır. Diz osteoartritinin tedavisinde amaç ağrıyı azaltmak, eklem serbestliğini kabul edilebilir şekilde geri getirmek, hareket açıklığını korumak ve eklemlerin sertleşmesini veya deformasyonunu azaltmaktır. Çalışmamızda diz osteoartritli olgularda; biyostimülan, ağrı kesici ve girişimsel olmayan bir tedavi yöntemi olan yüksek yoğunluklu lazer terapi'nin (HILT) olguların ağrı, fonksiyonellik ve yaşam kalitesi üzerine etkisini araştırmak amaçlandı. Araştırmamıza Cadde Tıp Merkezi'nde diz osteoartriti tanısı almış, 50 yaşın üstünde bilişsel, iletişim ve psikiyatrik problemi olmayan 50 hasta dahil edildi. Olgular randomize olarak iki gruba ayrılarak; 3 hafta boyunca, haftada 5 seans olmak üzere fizyoterapi ve rehabilitasyon programı uygulandı. Uygulanan tedavi programı; Kontrol Grubu (n=25): konvansiyonel fizyoterapi; Çalışma Grubu (n=25): konvansiyonel fizyoterapi ve yüksek yoğunluklu lazer tedavisi şeklindeydi. Olguların tedavi öncesi ve sonrasında diz eklem hareket açıklıkları 'gonyometre', ağrı eşiği 'algometre', kas kuvveti 'myometre'; kişilerin sağlık durumu 'Kısa Form 36 (SF-36)', osteoartriti 'Western Ontario ve McMaster Üniversiteleri Osteoartrit (WOMAC) İndeksi' ile değerlendirildi. Tedavi sonrasındaki değerlendirmede her iki grubun parametreleri incelendiğinde iyileşme olduğu gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
With the rapid aging of the population, there have been increases in musculoskeletal diseases caused by degenerative changes in bone and joints in humans. Osteoarthritis is one of the most common problems among many degenerative diseases. In patients with knee osteoarthritis pain, atrophy, stiffness and limitation of joint range of motion are observed. These problems limit the function of the knee and cause limitation in the daily activities of people. The main purpose of the treatment in knee osteoarthritis is to reduce pain, restore knee movements satisfactorily, maintain range of motion, and reduce hardening or deformation of joints. The purpose of our study was to investigate the effects of high intensity laser therapy (HILT) on pain, functionality and quality of life in patients with knee osteoarthritis. Fifty patients with knee osteoarthritis at Cadde Medical Center who were over 50 years of age without cognitive, communication and psychiatric problems were included in our study. Patients were randomized into two groups and both received physiotherapy and rehabilitation program for 3 weeks, 5 sessions a week. Treatment program applied was as followed; the control Group (n = 25): conventional physiotherapy and study Group (n = 25): conventional physiotherapy and high intensity laser therapy. Knee range of motion with 'goniometer', pain threshold with 'algometer, muscle strength with 'myometer'; the health status of the subjects with ek Short Form-36 (SF-36) and osteoarthritis was evaluated with 'Western Ontario & McMaster Universities Osteoarthritis Index (WOMAC)'. Improvement was observed in both groups when parameters were evaluated after treatment.