Utilization of Mongolian traditional Ger's spatial configuration in modern housing
Moğolistan geleneksel Ger evlerin mekansal konfigürasyonunun modern konutlarda kullanımı
- Tez No: 571372
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TAYFUN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, Moğolistan geleneksel GER evlerinin mimarı özelliklerinin ve mekan konfigürasyonunun, modern yerleşimlerde ve güncel konutlarda kullanım olanakları incelenmektedir. Metot olarak, GER evleri ile ilgili literatür taraması ve yerinde incelemeler yapılmıştır. Bu analizler ile konutların iç mekan örgütlenmesi ve taşınabilirlik, kolay kurulum gibi strüktürel özellikleri elde edilmiştir. Tezin özgün önerisinde, GER'in iç mekan örgütlenmesini yansıtan 6 adet tekrar edebilen poligon plan önerilmiştir. Buna ek olarak, bu planların tekrar etmesi ile kentsel konut yerleşimler elde edilmiştir. Sonuç olarak, yüzyıllar içinde gelişip bügünkü şeklini alan GER mekan tasarım konsepti, günümüzün konut tipolojileri olan toplu sosyal konutlar, acil durum barınma evleri, öğrenci yurtları tasarımı için veri sağlamaktadır. Geleneksel GER evlerinin sadece Moğolistan'ın başkentinin sürdürülebilir gelişimi için değil, bütün diğer şehirlerinin gelişmesi ve ayrıca dünya çapındaki toplu konut ve acil durum barınma gereksinimine mimari bir çözüm bulabilmek için katkı sağlayabileceği ve GER'in şehir yaşam tarzına göre geliştirebileceği ve uyarlanabileceği sonuçlarına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the utilization possibilities of architectural characteristics and spatial configuration from Mongolian traditional GER houses for the modern settlements and current housing design. As a method, literature review and on-site investigations of GER houses were conducted. Internal spatial organization and structural features such as portability and easy installation of the houses were obtained as design data acquired from the analysis of traditional GER. Moreover, it was hypothesized that GER has the potentials to provide design inputs for modern housing design. Therefore repeatable 6 polygon plans reflecting the interior organization of GER offered in the original proposal of the thesis. In addition to that, urban residential housing designs were acquired with repetitions of the plans. It has been concluded that traditional GER design concept can contribute not only to the sustainable development for Ulaanbaatar, the capital city of Mongolia, likewise to the development of all other cities in Mongolia, as well as to find an architectural solution to the worldwide need for mass and emergency housing and to development and adaptation of GER to the urban lifestyle. As a result, the design concept of a space that has been formed over the centuries provides data for the design of housing typologies such as mass housing, emergency housing, student dormitory building.