Şahinler tabiat parkı florası
Flora of the Sahinler natural park
  1. Tez No: 571390
  2. Yazar: BEGÜM ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL NİLHAN TUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Ülkemizde bulunan 229 tabiat parkından biri olan ve florasının belirlenmesi amaçlanan Şahinler Tabiat Parkı, diğer tüm doğal alanlar gibi, hızlı nüfus artışı ve hızla genişleyen insan faaliyetleri yüzünden tehdit altındadır. Bu anlamda, alandaki mevcut bitki türlerinin bilinmesi ve korunması önem taşımaktadır. Çalışma alanı Ankara İli, Kızılcahamam İlçesi sınırları içerisindedir. P.H. Davis'in grid sistemine göre A4 karesinde ve İran- Turan fitocoğrafya bölgesinde yer almaktadır. Çalışma alanında yükseklik 1450 ve 1500 m aralığında değişiklik göstermektedir. Genel bitki örtüsü orman ve orman açıklıklarından oluşmaktadır. Çalışma alanından toplanan örneklerin değerlendirilmesi sonucu 40 familyadan 84 cinse ait 112 tür ve tür altı seviyede takson tespit edilmiştir. Bu taksonlardan 10'u endemiktir ve alanın endemizm oranı %8,9'dur. Endemik türlerden 5 taksonun IUCN'e göre tanımlanmış tehlike kategorisi bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Şahinler Natural Park, as one of the 229 natural parks in Turkey and was studied to determine its flora, is threatened by rapid population growth and rapidly expanding human activities like all other natural areas. Accordingly, it is of significance to know and protect existing plant species in the Şahinler Natural Park. The study area is within the boundaries of Kizilcahamam District of Ankara. According to P.H.Davis's grid system, it is located in A4 square and Iran-Turan phytogeography region. The altitude of the study area varies between 1450 and 1500 m. General vegetation of the area consists of forest and glades. As a result of the evaluation of the samples collected from the study area, 112 species and sub-species taxa belonging to 84 genus were determined from 40 families. 10 of these taxa are endemic and the endemism ratio is 8,9%. 5 taxa of the endemic species are identified as their threatened category according to the IUCN Red List.