Burhaniye (Şarköy) civarı neojen ostrakod mikrofaunası ve biyostratigrafisi
Neogen ostracod microfauna and biostratigraphy of Burhaniye (Sarköy) vicinity
- Tez No: 114039
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. NERİMAN DORUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tabiat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET BURHANİYE ( ŞARKÖY ) CİVARI NEOJEN OSTRAKOD MİKROFAUNASI VE BİOSTRATİGRAFİSİ ERKAN, Ferruh Yüksek Lisans Tezi, Tabiat Tarihi Müzesi Tez Yöneticisi : Öğr. Gör. Dr. Neriman DORUK Ekim 2001, 49 sayfa Bu çalışmada araştırma alam olarak seçilen bölge, Neojen tabakalarının en iyi açığa çıktığı Şarköy' ün doğu etekleri ile güneybatısında Şahinler köyüne kadar uzanan bölgeleri kapsamaktadır. İncelemeye, arazi çalışması ile başlanılmış, laboratuar çalışması ile devam edilmiş ve inceleme sonucunda limnik ostrakod türlerinin varlığı tespit edilmiştir. Böylece ortamın geçmişte kapalı sığ bir göl olduğu belirlenmiştir. Bölgede bulunan ostrakod türlerinin, Ponsiyen döneminde Paratetis havzalarında yaşamış olan türlerden bazıları olduğu ve halen günümüz karasularınd a yaygın olarak bulunan birkaç tür ile bazı endemik formları kapsadığı ortaya çıkarılmıştır. Yapılan inceleme neticesinde bölgenin büyük bir bölümünün Ponsiyen karasa katın Portoferriyen (=Orta Ponsiyen) alt katma ait çökellerden oluştuğunu, üs düzeylerdeki tortulların Portoferriyen - Bosforiyen geçişi temsil ettiği, al düzeylerdeki tortulların ise Novorossiyen (=Alt Ponsiyen) - Portoferriyen (=Orfc Ponsiyen) geçişine ait olabileceği ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT NEOGEN OSTRACOD MICROFAUNA AND BIOSTRATIGRAPY OF BURHANİYE ( SARKOY ) VICINITY ERKAN, Ferruh Natural History Museum Supervisor : Lecturer Dr. Neriman DORUK October 2001, 49 pages The area which this research has taken place comprises the eastern slopes c Sarkoy and the region extending in between the village of Şahinler and Sarkoy wher the Neogene series are exposed best. ITic investigation was conducted at first on the field, continued in the laboratory It was found out the limnic ostracod species existed in the area. The conclusion of thi finding suggest us that there was a shallow lake in this area before. The species of ostracod found in this area should be similar with some of th species existed during Pontian age, and includes some species prevalent in the watc today, in addition to some of endemic species. According to study, it is revealed that must of the area censist of sediments ( Portoferrian epoch and the sediments of upper levels represent Portoferrian Bosforian transition and the sediments of lower could represent Novorossian Portoferrian transition.