Bakım onarım uygulamaları için bir bulanık karar destek sistemi tasarımı
Design of a fuzzy decision support system for maintenance and repair applications
  1. Tez No: 571412
  2. Yazar: SERKAN ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Makine ve ekipmanları kullanılabilir tutabilmek adına en önemli faaliyetler planlı bakım çalışmalarıdır. Makine kritiklik analizi, günümüz en etkili bakım yaklaşımlarından Güvenilirlik Merkezli Bakım (GMB)-(Reliability Centered Maintenance (RCM)) yaklaşımının ilk ve en önemli adımıdır. Yaklaşım bakım organizasyonunun mevcut kaynaklarını en kritik makinalara yönlendirerek optimum karlılığı sağlamayı hedefler. Makine kritiklik seviyesinin belirlenmesinde değerlendirilecek değişkenler çoğu zaman belirsizlik ve uzman personel görüşü içerir. Bu belirsizlik durumu analizin matematiksel olarak ifade edilmesini imkansız kılar. Bakım onarım uygulamaları için bulanık kural tabanlı sistem tasarımının gerçekleştirildiği tez çalışmasında, kritiklik analizinde belirsizlik içeren giriş değişkenlerinin değerlendirmeye alınarak en doğru sonucun elde edilmesi hedeflenerek bulanık mantık yaklaşımı kullanılmıştır. Çalışmada“MATLAB Fuzzy Logic Toolbox”kullanılarak 8 giriş ve 1 çıkış değişkenli bir bulanık kural tabanlı sistem modellenmiştir. Kurulan model, bir tesisteki üretim makinaları için uygulanacak en uygun bakım modelinin seçimine, makinaların kritiklik analizi üzerinden karar verme imkanı sağlamaktadır. Çalışma makinaların alt parça ve ekipmanlarına aynı şekilde kritiklik analizi gerçekleştirilerek, alt parça ve ekipman bazlı bakım stratejisinin belirlenmesi şeklinde geliştirilebilir.
Özet (Çeviri)
Planned maintenance operations are the most important activities in order to keep machine and equipment utilizable. Machine criticality analysis is the first and the most important step of Reliability Centered Maintenance (RCM) which is the most effective maintenance approach of nowadays. RCM aims to provide optimum profitability by leading maintenance organization's existing resources to the most critical machines. The evaluated variables which are used to define the machine criticality levels are mostly include uncertainty and expert opinions. This uncertainty and subjectivity makes impossible to use mathematical models. This thesis proposes a fuzzy rule based system for maintenance and repair applications. Proposed model enables to obtain the most accurate solutions for machine criticality levels by evaluating variables which include uncertainty and subjectivity. In this thesis, a fuzzy rule based system is modeled by using“MATLAB Fuzzy Logic Toolbox”which involves 8 input and 1 output variable. By this model, the most appropriate maintenance strategy can be determined via machines' criticality analysis. As a future study, the proposed model can be improved for the parts and equipment's' criticality analysis.