Doğal süte alternatif olarak yavru büyütme üzerine bir araştırma
A study to develop an alternative to natural milk in young animal growth
- Tez No: 571413
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ YURTSEVEN, PROF. DR. SERAP GÖNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
Siyah alaca buzağılarında sütten kesim öncesi performans değerlerine farklı besleme şekillerinin etkisini tespit etmek için 3*2 faktöriyel deneme desenine göre bir çalışma yapılmıştır. Gruplar; 1-Kontrol: tamamen süt verilen grup; 2- Süt ikame grubu; 3- Mama: sabah süt akşam mama desteği yapılan grup. Mama grubu peynir altı suyu, öğütülmüş kuru ekmek, tam yağlı soya ve bitkisel yağdan oluşmuştur. Ortalama canlı ağırlıkları (39.8±6.1) benzer olan 21 adet erkek ve dişi buzağı tesadüfi olarak 3 farklı gruba bireysel olarak dağıtılmış ve alt grup olarak cinsiyette değerlendirilmiştir. Süt ve diğer sıvı yemlemeler günlük 4 litre iki öğüne bölünerek 65 gün her buzağıya verilmiştir. Kaba ve kesif yem buzağılara ilk günden itibaren serbest verilmiştir. Deneme sonu itibari ile canlı ağırlık kazançları ve kesif yem tüketimleri tüm gruplarda benzer olurken (P>0.05), toplam ve günlük kaba yem tüketimi mama grubunda gelişme göstermiştir. Yeme göre yemden yararlanma oranı gruplardan etkilenmezken sadece mama gruplarında dişiler daha iyi yemden yararlanmışlardır. Gruplar arasında süt ve süt ikame grubu mama grubuna göre daha masraflı bir yemleme şekli olmuştur. Deneme boyunca tüm gruplarda herhangi bir sağlık sorunu yaşanmamıştır.
Özet (Çeviri)
A study was done according to 3 * 2 factorial trial designs in order to determine the effect of different feeding patterns on pre-weaning performance values in Holstein calves. Groups; 1-Control: fully supplied milk group; 2- Milk replacer group; 3- Alternative support group to milk (only milk in the morning, and an alternative support to milk in the evening). The group 3 consisted of whey, ground dry bread, whole fat soybean and vegetable oil. Twenty-one male and female calves with similar mean live weight (39.8 ± 6.1) were randomly distributed to 3 different groups and gender were evaluated as subgroups. Milk and other liquid feeds were divided into two meals per day and daily 4 liters divided into two meals and were given to calves for 65 days. Rough and concentrated feed were given to calves from the first day. At the end of the experiment, live weight gain and concentrate feed consumption were similar in all groups (P> 0.05), while total and daily rough feed consumption was higher in the group 3. While the feed conversion rate was not changed in the groups, only females in the group 3 showed better feed utilization rate. Milk and milk replacer group among groups was more expensive than group 3. There were no health problems in all groups during the trial.