Statin grubu antihiperlipidemik ilaçların işitme fonksiyonları ve subjektif tinnitus üzerine etkisi
Effect of statin antihyperlipidemic group of drugs on hearing functions and subjective tinnitus
  1. Tez No: 376794
  2. Yazar: HİLAL YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ ARBAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Mikrosirkülasyon bozukluğuna neden olduğu bilinen hiperlipideminin, duyma fonksiyonları üzerine negatif etkisi olduğu ve tinnitus oluşumuna sebep olabileceği iddia edilmektedir. Bizim bu çalışmadaki amacımız hiperlipidemi tedavisinde kullanılan Statin grubu ilaçların işitme fonksiyonları ve subjektif tinnitus üzerine etkisinin olup olmadığını araştırmaktır. Yöntem: Prospektif, Gözlemsel ilaç çalışması niteliğindeki bu çalışmada; 2012 ve 2013 yılları arasında Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Kardiyoloji ve Dahiliye polikliniklerine herhangi bir nedenle başvuran ve doktorları tarafından hiperlipidemi tanısı konularak Statin grubu antihiperlipidemik ilaç başlanan 18-80 yaş arası hastalar, Kulak Burun Boğaz polikliniğinde değerlendirildi. Sistemik vasküler hastalığı olmayan, Diabetes Mellitus'u bulunmayan ve tinnitusla ilgili herhangi bir medikal tedavi almayan hastalar çalışma kapsamına alındı. KBB muayenesinde Timpanik membranı intakt olan, herhangi bir orta kulak ya da dış kulak yolu patolojisi olmayan hastalar dahil edildi. Antihiperlipidemik ilaç tedavisi öncesi tüm hastalara saf ses odyometri, akustik immitans ölçümleri yapıldı. Total Sensorinöral işitme kaybı ve İletim Tipi işitme kaybı olan hastalar dahil edilmedi. Tinnitus'u olan hastalar ayrıca Tinnitus değerlendirme formunda bulunan Tinnitus Derece İndeksi ve Visuel Anolog Skala aracılığıyla çeşitli yönlerden değerlendirildi. Tedavinin 6. ayında KBB muayenesi, saf ses odyometrisi, akustik immitans ölçümleri ve Tinnitus değerlendirmesi tekrar edildi. Bulgular: Çalışmaya katılan 84 kişiden 45'i (%53) kadın, 39'u (%47) erkekti. Hastaların yaş ortalaması 60 iken Ortanca yaş 61 idi. Hastaların tedavi öncesi saf ses ortalamaları sol kulak için ortalama 21.83 dB iken sağ kulak için ortalama 21.86 dB idi. Tedavi sonrası saf ses ortalamaları sol kulak için ortalama 22.2 dB iken sağ kulakta ortalama 22.54 dB idi. Tedavi öncesi ve sonrası her iki kulaktaki saf ses ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı (p>0.05). Rosuvastatin 10 mg kullanan hastalarda speech diskriminasyon yüzdelerinde istatistiksel olarak anlamlı bir yükselme saptanırken diğer ilaç gruplarında istatistiksel olarak anlamlı bir değişiklik saptanmadı. Tedavi sonrası 4000 Hertz'deki işitme eşiklerinde anlamlı bir değişiklik saptanmazken 6000 Hertz'de tüm ilaçların işitme eşikleri üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir düşmeye neden oldukları saptandı (p=0.013). Hastaların 24'ünde ( %29) tinnitus saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Hyperlipidemia that is known to cause microcirculation disorders is claimed to have a negative impact on hearing functions and could cause tinnitus.The aim of this study was to investigate whether statin group of drugs have an effect on hearing functions and subjective tinnitus. Methods: In this prospective, observational study; patients between 18-80 years of age diagnosed with hyperlipidemia and treated with statin group of antihyperlipidemic drugs at the Cardiology and Internal Medicine Clinic in Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty Hospital between 2012 and 2013 were evaluated at the Ear Nose and Throat Clinic. Patients who didn't have any systemic vascular disease, diabetes mellitus and did not receive any medical treatment related to tinnitus were included in this study. In the ear, nose and throat examination patients with intact tympanic membrane and no external ear canal or middle ear pathology were included in our study. Pure tone audiometry and acoustic immitance measurements were done on all the patients before the antihyperlipidemic medication. Patients with total sensorineural hearing loss and conductive hearing loss were not included. Patient with tinnitus were also evaluated by Index of Tinnitus Degree and Visuel Analogue Scale. On the sixth month of treatment ENT examination, pure tone audiometry, acoustic immitance measurements and tinnitus assessment were repeated. Results: A total 84 patients participated in this study, 45 females (53%) and 39 (47%) males. The mean age of the patients was 60 while the average age was 61.The mean pre-treatment pure tone average of the patients was 21.83 dB HL for the left ear and 21.86 dB HL for the right ear. The mean post-treatment pure tone average of the patients was 22.2 dB HL for the left ear and 22.54 dB HL for the right ear. There was no statistically significant differences in pure tone average of both ears, before and after treatment (p>0.05). In patients taking Rosuvastatin 10 mg, there was a significant increase in the percentage of speech discrimination but no statistically significant changes were observed in other drug groups. While there were no significant changes on hearing thresholds at 4000 Hertz after treatment, all of the drugs caused a statistically sigficant decrease on hearing thresholds at 6000 Hertz (p=0.013). Tinnitus was detected in 24 patients (29%).