Kesikli beslemeli anaerobik reaktörlerde çeşitli gıda atıklarından metan eldesi
Screening of different food wastes in mainophetic reactors with nutred feeding
- Tez No: 571434
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELAYİB BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Tez çalışması, Aksaray ilinde işletimde olan biyogaz tesisinde yürütülmüştür. Çalışmanın yürütüldüğü biyogaz tesisine birçok farklı işletmeden organik içerikli atık gelmektedir. Tez süreci boyunca tesis bünyesine gelen farklı organik atıkların içerikleri ve metan oranları analiz ve otomasyon sisteme ile tespit edilmiştir. Çalışmamızın ilk bölümünde Biyogaz ile ilgili tanımlamalara ve anaerobik arıtmanın avantajlarına yer verilmiş, biyogazın ekonomi için öneminden, biyogazın kullanım alanlarından ve çevreye olan önemli katkılarından bahsedilmiştir. İkinci bölümde Biyogaz üretim esaslarından bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde ise tezin ana konusu olan Biyogaz üretiminde kullanılan malzemelerden ve metottan bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde ise yapılan analizlerde ve elimizdeki mevcut malzemelerden elde edilen metan miktarları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis study was carried out in the biogas plant operating in Aksaray province. The biogas plant, where the study is carried out, is composed of organic waste from many different enterprises. The contents of the different organic wastes and methane ratios that have been acquired during the thesis process have been determined by the analysis and automation system. In the first part of our study, the biogas-related definitions and the advantages of anaerobic treatment are mentioned. In the second chapter, biogas production principles are mentioned. In the third chapter, the main subject of the thesis is the materials used in biogas production and the method is mentioned. In the fourth section, the amounts of methane obtained from the available materials and the analyzes are given.