PCB- HCB kaynakları ve çevredeki dağılımı
PCB- HCB sources and distribution on the environment
- Tez No: 571438
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELAYİB BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Günümüzde kimyasalların kullanılmadığı bir hayat düşünmek neredeyse imkânsız hale gelmiştir. Kimyasalların kullanım alanları genel olarak, temizlik ürünleri, boya, kozmetik ürünleri, ilaçlar gibi tüketim malları ve bunların yanı sıra, tarım sektörü için gübreler ve tarım ilaçları, kimya sanayinin de dâhil olduğu imalat sanayinin ihtiyaç duyduğu organik ve inorganik kimyasallar, boyalar, laboratuvar kimyasalları, termo-plastikler şeklinde sıralanabilmektedir. KOK, organik bileşiklerden bir tanesidir. Kimyasal ve biyolojik bozunmaya karşı son derece dayanıklı maddeler olup, doğada çok uzun süre bozulmadan ya da ayrışmadan kalabilmeleri en önemli özellikleridir. Biz çalışmamızda pcb ve hcb kirleticilerinden bahsederken buna ek olarak canlılarda maruz kalma ve etkilerini inceleyeceğiz. PCB'ler doğal sularda bulunmasıyla birlikte bu duruma kaynak olan sektörler ise karbonsuz kâğıt imalatı, demir, çelik ve alüminyum dökümü, kâğıt hamuru ve kâğıt imalathanelerinden yapılan deşarjlar ve elektrik endüstrileri atıkları dikkat çekmektedir. Bir diğer yandan HCB'lere bakıldığında ilk göze çarpan tarımsal ilaçlama olmasına rağmen sentetik temizleyici ve boya üretiminde, ağaçtan yapılmış koruyucularda ve yangın söndürücülerin imalatında da kullanılmıştır. Maruz kalma faktörü incelendiğinde ise her iki kirleticinin de canlılar üzerinde önemli etkileri olduğu gözlemlenmiştir. PCB'ler bağışıklık ve sinir sistemini olumsuz yönde etkilediği ve çocuk düşürme, gelişim bozuklukları, prematüre doğumlar ve kanser gibi olumsuzlukların artmasına sebep olduğu, HCB'ler de ise anne sütüyle maruziyet durumunda erken doğanlarda ölümlerle karşılaştığı insanlarda ve hayvanlarda profria denilen hastalığa rastlandığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is almost impossible to think of a life where chemicals are not used today. Uses of chemicals generally include consumer goods such as cleaning products, paints, cosmetics, medicines, as well as fertilizers and pesticides for the agricultural sector, organic and inorganic chemicals, dyes, laboratory chemicals, which the manufacturing industry needs, including the chemical industry and thermo-plastics. POPs are one of the organic compounds. They are highly resistant to chemical and biological degradation and are the most important characteristics of being able to remain in nature for long periods without degradation or decomposition. In this study, we will discuss the exposure and effects of living organisms to PCB and HCB. While PCBs are found in natural waters, the sectors that are the source of this situation are carbonless paper manufacturing, iron, steel and aluminum castings, discharges made from pulp and paper mills and electrical industries. On the other hand, HCBs are the first conspicuous agricultural sprayer to be used, but are also used in synthetic cleaner and paint production, wood preservatives and fire extinguishers. When the exposure factors were examined, it was observed that both pollutants had significant effects on living life. It has been observed that PCBs have negative effects on immunity and nervous system and cause negativity such as miscarriage, developmental disorders, premature births and cancer.