Şanlıurfa ekolojik kent modeli üzerine bir araştırma
Sanliurfa research on the ecological city model
- Tez No: 571466
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAHİN TOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Şanlıurfa ilinin Sürdürülebilirlik özelliklerini incelediğimiz bu tez çalışmasında önce ekoloji kavramının özellikleri, Ekoloji–Sürdürülebilirlik ilişkisi, ekolojik yapılanma örnekleri ve Türkiye'deki yansımaları hakkında araştırmalar yapılmış ve kentin tarihi, coğrafi özellikleri, iklimi ve bitki örtüsü hakkında bilgiler verilmiştir. Ekolojik ayak izi ve geri dönüşüm çalışmalarının önemine vurgu yapılmıştır. Bu araştırmalar neticesinde yüz ölçümünün büyüklüğüne rağmen, şehir merkezinin dar bir alana kurulduğu belirlenmiş, tarım alanlarının verimine ve bazı yerlerinin sulu olmasına rağmen, verimli tarım yapılmadığı veya yapılamadığı görülmüştür. Sıcaklık etkisiyle çayır ve meraların azlığından kaynaklı hayvancılığın nufüsa oranla yaygın olmadığı saptanmıştır. Sonuç ve Öneriler kısmında ise kentin ormanlık alan miktarı ve sosyal yaşam alanlarının arttırılmasına yönelik çözüm önerileri sunulmuş, kışın yağışların yetersiz olması ve yazın sıcaklığın yüksek olmasından kaynaklı oluşan sıkıntılara ağaçlandırma ve nem oranını arttırma yoluyla çözüm önerileri sunulmuştur. Kentin doğal görüntüsünü bozmadan daha yeşil, çevreci ve sürdürülebilirbir kent halini alması için yapılabilecek çalışmalar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
We examine the sustainability features of Sanliurfa before in this thesis properties of ecology concept Ecology – Sustainability relationship, ecological restructuring sample sandre search about its impact on Turkey made and the historical, geographical features, provides in formation about climate and vegetation. The importance of ecological foot print and recycling studies was emphasized. As a result of the surveys, despite the size of the face, it was determined that the city center was established in a narrow area, although the yield of the agricultural areas and some parts were irrigated, it was observed that productive agriculture could not or could not be done. Due to the lack of meadows and pastures due to the effect of temperature animal husbandry was found to be less common than the population. In the Conclusion and Suggestions section, the solution proposals for increasing the amount of forest area and social living areas of the city are present ed and solutions are presented to the problems caused by insufficient rainfall in winter and high temperatures in summer by increasing afforestation and humidity. The Works that could be done to make the city a greener and sustainable city without disturbing the natural appearance of thecity were given.