Timpanoplastide subklinik sinüzitin önemi
  1. Tez No: 571477
  2. Yazar: NESLİHAN SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAZIM BOZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: KOM gelişmesinde ve devam etmesinde üst solunum yolu enfeksiyonları, özellikle paranazal sinüs enfeksiyonlarının rol oynadığı bilinmektedir. Biz bu çalışmada kliniğimizde KOM nedeni ile opere edilen, rinosinüzit kliniği olmayan fakat temporal kemik BT'sinde rastlantısal olarak maksiler sinus mukozal patolojisi olan hastalardan sinüs mukoza biopsisi alarak KOM'a subklinik rinosinüzitin eşlik edip etmediğini ortaya koymak istedik. GEREÇ VE YÖNTEM: Ankara Atatük Eğitim Araştırma Hastanesi KBB-1 Kliniğinde Aralık 2008- Ekim 2009 tarihleri arasında KOM nedeni ile opere edilen 147 hastanın temporal kemik BT'sinde rastlantısal olarak Paranazal sinüs (PNS)'lerde mukozal kalınlaşma saptandı. Bu hastalardan 20sinde sinüzit semptom ve şikayetleri olmadığı saptanarak intraoperatif maksiler sinüs biyopsisi alındı. Kontrol grubu olarak KRS (Kronik rinosinuzit) nedeni ile fonksiyonel endoskopik sinüs cerrahisi (FESC) yapılan 8 hastanın maksiler sinüs biopsilerinin histopatolojik sonuçları istatistiksel olarak karşılaştırıldı. BULGULAR:Gruplar arasında lenfoid follikül oluşumu, konjesyon ve patolojik grade anlamlı olarak farklı saptandı (p=0,017, p=0,011, p=0,013). Diğer parametreler gruplar arasında anlamlı olarak fark saptanmadı: Yüzey epitel bütünlüğü (p=0,072), yüzey epitel goblet hücre hiperplazisi (p=0,238), skuamöz metaplazi (p=0,320), bazal membran kalınlaşması (p=0,110), subepitelyel bezlerde artış (p=0,089), eozinofil (p= 0,328), nötrofil (p=0.381) ve lenfosit (p=0,438), plazma hücresi (p=1,000), makrofaj (p=0,555), kalsifikasyon (p=0,063), lenfatik dilatasyon (p=1,00), ödem (p=0,285) gruplar arasında istatistiksel olarak benzer olarak bulundu. Patolojik kalsifikasyon ile BT'de kalsifikasyon yönünden istatistiksel olarak anlamlı uyum bulunmadı (κ=0,379 ve p=0,075). SONUÇ: KOM'u olup, rinosinüzit yönünden kliniği olmayan hastalarda temporal kemik tomografisinde rastlantısal saptanan sinüs opasitelerinin asemptomatik seyreden KRS olduğu sonucuna varıldı. Temporal kemik BT değerlendirilmesi esnasında kesitlere giren paranazal sinüslere dikkat edilmesi gerekmektedir. KOM'da cerrahi sonrası başarıyı asemptomatik seyreden bu sinüzitin etkileyebileceği ve bu hastaların postoperatif tedavilerine intranazal steroidlerin eklenmesinin postoperatif başarıyı önemli derecede artırabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Objectives: Upper airway tract infections, especially sinüs infections are known to play a role in the development of chronic otitis media. In this study, we take biopsies from maxillary sinüs lesions from patients who do not have symptoms of nasal and sinüs infections, and in whom incidental opacities at maxillary sinuses were detected on temporal CT. Material and Method: Twenty out of 147 KOM patients were selected during their preoperative evaluation in Ear Nose and Throat Clinic-1 of Ankara Atatürk Education and Research Hospital between December2008- November 2009. These patients did not have symptoms of sinüsitis, but mucosal thickening was detected at their paranasal sinüs on temporal CT. Maxillary sinüs biopsies were intraoperatively taken from these mucosal thicking after timpanoplasty/ timpanomastoidectomy. Control grup consisted of 8 patients who have functional endoscopic sinüs surgery (FESS) for chronic sinusitis (CRS). Histopathologic analysis and comparison were made statistically. Results: Lenfoid follicule formation, congestion, and pathological grading were significantly different (p=0.017, p=0.011, p=0.013). The other parameters were statistically similar; integrity of surface epithelium (p=0.072), goblet cell hyperplasia of surface epithelium (p=0.238), squamous metaplasia (p=0.320), basal membrane thickening (p=0.11), hyperplasia of subepithelial glands (p=0.089), eosinophils (p= 0.328), neutrophils (p=0.381), lymphocytes (p=0.438), plasma cells (p=1.00), macrophages (p=0.55), calcification (p=0.63), lymphatic dilatation (p= 1.00), edema (p= 0.285). Similarly, the calcification detected by pathology and CT were not significantly correlated (κ=0.379 ve p=0.075). Conclusion: The maxillary sinüs opacities on temporal CT indicates asymptomatic sinüs infections, although chronic otitis media patients do not have symptoms of rhinosinüsitis. These insidious infection can cause failure of tympanoplasty. Intranasal steroids should be given as an adjunct to postoperative treatment of these patients.