Tekrarlayan gebelik kayıplarında scube1 düzeyinin ve carotis intima media kalınlığının değerlendirilmesi
Evaluation of carotid artery intima media thickness and scube1 concentration in patients having recurrent pregnancy loss and not having story of it
- Tez No: 571478
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE SEDA GÜVENDAĞ GÜVEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Tekrarlayan gebelik kaybı olan hasta grubu ile tekrarlayan gebelik kaybı öyküsü olmayan hasta grubu arasında scube1 düzeyinin ve carotis intima media kalınlığının değerlendirilmesi Materyal ve Metot: Prospektif ve tek merkezli çalışmaya 20-40 yaş arasında 30 tekrarlayan gebelik öyküsü olan, 30 tekrarlayan gebelik kaybı öyküsü olmayan hasta olgusu alınmıştır. Tekrarlayan gebelik kaybı olanlarda ve kontrol grubunda anatomik kalıtımsal endokrin trombofilik defekti olanlar çalışma kapsamına alınmamıştır. Hasta grubu ile kontrol grubu arasında scube1 düzeyinde ve ölçülen carotis intima media kalınlığı arasında istatistiksel anlamlı fark olup olmadığı araştırılacaktır. Bulgular: TGK kaybı olan hastaların ortalama SCUBE1 düzeyleri (16,44±5,43)kontrol grubunun ortalama SCUBE1 düzeylerinden (10,17±5,19)istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksektir (p=0,001). TGK kaybı olan hastaların ortalama CIMT düzeyleri (0,60±0,09)kontrol grubunun ortalama CIMT düzeylerinden (0,44±0,07) istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksektir(p=0,001). Hasta ve kontrol grubunun BMI ortalamaları arasında bir fark bulunamamıştır(p>0,05). Kontrol grubunun yaş ortalaması (30,73±2,90) ile çalışma grubunun yaş ortalaması (30,47±4,83) arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır (p=0,120). Sonuç: TGK etiyolojisinde iskemi ve endotelyal disfonksiyon etkili olmaktadır. Gelecekte bu konu üzerine yapılacak çalışmalar TGK 'nın tanı tedavi ve yönetimine ışık tutabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: Evaluation of carotid artery intima media thickness and scube1 concentration in patients having recurrent pregnancy loss and not having story of it. Material and Methods: This case control study was performed between July 2012 and December 2012, at the Department of Obstetrics and Gynecology of Recep Tayyip Erdoğan University School of Medicine. Serum SCUBE1concentrations and CIMT were assessed in 30 women with a history of two or more unexplained first trimester miscarriages (group 1), and 30 healthy pregnant women (group 2) in the first trimester. SCUBE1 and CIMT, adjustedSCUBE1 concentrationsand CIMT were compared between the groups. Statistical analysis was performed using Student's t-test, Mann–Whitney U test, Fisher's Exact test and Pearson correlation analysis. Patient having anatomic heredital endocrine trombophilia defects aren't included in this study. Findings: Average SCUBE1 level (16,44±5,43) in RPL patients is significantly higher compared to the control group patients' SCUBE1 level (10,17±5,19) statistically. (p=0,001). Average CIMT level in RPL women (0,60±0,09) is significantly higher compared to control group's CIMT levels (0,44±0,07) statistically. (p=0,001).There is no difference between the BMI levels in each group. (p>0,05). There is no difference between the age in each group.(p=0,120). Results: Ischemia and endothelial dysfunction is effective in RPL ethiology. Future studies on this topic will shed light to the RPL diagnosis, treatment and management.