Tekstil endüstrilerinde kullanılan boyar maddelerin ileri oksidasyon yöntemleriyle atıksudan giderimi
Removal of dye materials used in textile industries by advanced oxidation methods
- Tez No: 571484
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, tekstil endüstrisi boyama proseslerinde yaygın olarak kullanılan Reactive Black 5 (RB5) boyar maddesinin sulu çözeltideki giderimi araştırılmıştır. Bunun için ileri oksidasyon yöntemlerinden ozonlama ve fotooksidasyon (ozonlama+UV) yöntemleri kullanılmış ve elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Ayrıca pH, ozon dozu ve başlangıç boyar madde konsantrasyonu gibi değişkenlerin ozonlama prosesi ve boyar madde giderimi üzerine etkisi incelenmiştir. Çalışmada elde edilen verilere dayalı olarak ozonlama ve ozonlama+UV proseslerinde boyar madde gideriminin tahmin edilebilmesi için matematiksel modeller geliştirilmiştir. %95 güven düzeyinde pH-temas süresi, boyar madde-temas süresi ve ozon dozu-temas süresi değişkenleri ile boyar madde giderimi tahmin modelleri oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the color removal of Reactive Black 5 (RB5) dyestuff, which is widely used in textile industry dyeing processes, was investigated. For this, ozonation and photooxidation (ozonation + UV) methods which are advanced oxidation methods were used and the obtained datas were evaluated. In addition, the main factors such as pH, ozone dose, initial dye concentration were investigated. Based on the data obtained in the study, mathematical models have been developed to estimate the removal of dyes in ozonation and ozonation + UV processes. 95% confidence level pH-contact time, dyestuff-contact time and ozone doze-contact time variables and dyestuff removal estimation models were established.