Boyar maddenin biyokütle ile giderimi
Removal of dyestuff by biomass
- Tez No: 729321
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA JALE GÜLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Boyar maddeler, estetik ya da teknolojik amaçlarla başta tekstil endüstrisi olmak üzere gıda; kağıt; ilaç gibi pek çok endüstride yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak günümüzde artan tüketim toplumu bu endüstrilerin çevre ve insan sağlığı açısından daha da zararlı etkiler göstermesine sebep olmaktadır. Özellikle ekosistemimizde önemli ölçüde çevresel sorunlara neden olmaktadır. Bu kirliliğin etkilerini hem yer üstü, hem de yer altı sularında da görmek mümkündür. Su tüm canlılar için vazgeçilmez olan ve yaşamı sürdürebilmek için en temel gereksinimlerden biridir. Yapılan araştırmalara göre hızla artan tüketim, iklim değişikliklerine sebebiyet vermekte ve bu da tüm dünyayı gün geçtikçe kuraklığa iterek temiz su kaynaklarımızın azalmasını göstermektedir. Endüstride su arıtımı için bir çok metod kullanılabilir; fenton reaktanı, fiziko kimyasal, elektro kimyasal, membran filtrasyonu gibi. Bu metodlar içinde adsorbsiyon, basitliği ve uygulama kolaylığı bakımından diğerlerine göre daha kullanışlı bir yöntemdir. Endüstriyel kaynaklı boyar madde içeren suların arıtılması oldukça zorlu bir proses olduğundan dolayı ileri arıtma tekniği uygulanmalıdır. Adsorpsiyon prosesi, bu türdeki atık suların arıtımında olukça etkili olduğundan dolayı tercih edilen ve önemi gittikçe artan bir yöntemdir. Adsorpsiyon işlemlerinde adsorban madde olarak kullanılan aktif karbon çok tercih edilen bir malzemedir. Fakat pahalı ve rejenerasyon gerektirmektedir. Biyokütleler ise adsorpsiyon işlemleri için hem çevre dostu hem de daha uygun malzemelerdir. Boyar maddenin biyokütle ile giderimi konulu bu çalışmada boyar madde olarak metilen mavisi, biyokütle olarak da mısır sapı kullanılmıştır. Elde edilen veriler adsorpsiyon izotermleri ile açıklanarak bu verilere göre adsorpsiyonda etkili olan modellemeler yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Dyestuffs, for aesthetic or technological purposes, are widely used in many industries such as food, paper, pharmaceuticals and especially in the textile industry. However, consumpstion society is increasing day by day and it causes more harmful effects in terms of environment and human health due to these industry fields. It causes significant environmental problems, especially in our ecosystem. The effects of those pollutants can be seen on the on ground and under ground water sources. Water is indispensable for all living things and is one of the most basic requirements for sustainability of life. According to the researches, the rapidly increasing consumption causes climate changes and it is shown that the clean water resources have been decreased by causing to drought day by day. Many methods can be used for water treatment in industry; such as fenton reactant, ozonation, physicochemical, electrochemical, membrane filtration, ion exchange. Among these methods, adsorption is a more useful method compared to others in terms of its simplicity and convenience. Since the purification of wastewater containing industrial dyestuffs is a difficult process, advanced treatment techniques should be used. The adsorption process is a preferred and increasingly important method since it is highly effective in the treatment of this type of wastewater. Activated carbon being used as adsorbent is the most preferred material at the adsorption process. But they are rather expensive and need regeneration. Bio masses are more eco friendly materials and more available materials for adsorption purposes. In this study that is dye stuff removal from bio mass was, methylen blue was used for dye stuff and corn stalk was selected as bio mass. The data were explained via isotherms and the effective models were interpreted according to these data.