Yalın yönetim sistemlerinin hastanelerde uygulanabilirliği üzerine bir çalışma
A study on the applicability of lean management systems in hospitals
  1. Tez No: 571494
  2. Yazar: BARIŞ TINAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUZAFFER ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada endüstride yaygın olarak kullanılan yalın yönetim sistemlerinin üretim sektörü dışında karmaşık yapılarıyla sistemde yer alan hastanelerde de uygulanabilirliği incelenmiştir. Günümüz sağlık sistemindeki kaynak, güvenlik ve sürdürülebilirlik gibi sorunlarda organizasyonların büyüklüğü ve karmaşıklığı mevcut sorunların çözümünde zorlayıcı bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Nüfustaki artış ve yaşam koşullarının iyileşmesiyle sağlığa olan talebin de her geçen gün yükselmesi sağlık sisteminin içinde bulunduğu sorunları da arttırmaktadır. Ayrıca sağlık sisteminin, soyut özelliği, ertelenemez ve acil olma özelliği, uzmanlaşma düzeyinin yüksek olma özelliği, sağlık hizmeti alanların birçok açıdan hizmet verenlere bağımlı olması özelliği ve çıktılarının ölçülemez özelliklerde olması ve süreçteki en önemli unsurun insan olması sağlık kuruluşlarını diğer sektörlerden ayırmaktadır. Yalın üretim sistemi her ne kadar üretim odaklı başlamış olsa da yalın felsefesinin üretim dışındaki sektörlerde de uygulanabilirliği gün geçtikçe artmaktadır. Dünya genelinde ve ülkemizde yalının hastanelerde uygulanabilirliğine yönelik ilgi ve uygulamalar da hızla artmaktadır. Yalın uygulamaların sağlık sisteminin önemli bir parçası olan hastanelerde uygulanması, tüm süreçlerde insanı merkeze alması ve değer kavramıyla hastanın bakış açısına göre süreçlerini düzenlemeye olanak sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the applicability of lean management systems, which are widely used in the industry, outside of the production sector with their complex structures, are also investigated in hospitals. In today's health system, the size and complexity of the organizations in the problems such as resource, security and sustainability appear as a challenging factor in the solution of the current problems. The increase in the population and the improvement in living conditions and the increase in the demand for health increase the problems in the health system. In addition, the health system, abstract feature, can not be delayed and urgent feature, high level of specialization, health service areas to be dependent on many aspects of the service and the output of the features and outputs of the most important elements in the process of being human beings distinguish health institutions from other sectors.