Domain-specific modeling based feature-oriented automatic test generation methodology for software product lines
Yazılım üretim hatları için alana özgü modelleme temelli özellik odaklı otomatık test üretme metodolojisi
- Tez No: 571515
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞKAN TUĞLULAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bulut platformları yazılım ürün hatlarına (YÜH) dönüşmektedir. Bu dönüşümle birlikte müşterinin seçtiği özelliklere sahip ürünlerin test edilmesi de büyük bir önem kazanmaktadır. Yazılımın kullanıcının ihtiyaçları doğrultusunda olup olmadığına karar vermek için kabul testleri (KT) kullanılır. Yazılım geliştirme döngüsünde değişen kullanıcı gereksinimleriyle veya müşterinin farklı seçimleriyle birlikte, amaçlanan yazılım ürününün kabul testlerinin geliştirme maliyeti de artmaktadır. Bu çalışma kapsamında özellik bazlı test yaklaşımıyla birlikte SPL-AT Gherkin isimli Gherkin sözdizimine yeni bir uzantı önerilmiştir. Bu önerilen yeni sözdizimi ile birlikte, Test Next Generation (TestNG) çatısını kullanan özgün bir test yöntemleri üreticisi de tasarlanmıştır. Önerilen bu özgün çalışmanın uygulanabilirliği, buton, metin görünümü ve metin düzenleme gibi farklı kullanıcı arayüz bileşenleri olan mobil uygulama platformunda geliştirilen bir uygulama üzerinde denenmiş ve üretilen sonuçlar çıktılarıyla birlikte paylaşılmıştır. Önerilen bu yaklaşım, kullanıcı arayüzüne sahip herhangi bir uygulama üzerinde herhangi bir test çatısıyla birlikte geliştirilmeye açık bir şekilde tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Cloud platforms are transforming to software product lines (SPLs) and testing of the customer-selected products are becoming increasingly important with this transformation. Acceptance Test (AT) is a testing variety to check acceptability of the software based on user requirements. While user requirements or customer's selection are changing during the development cycle, cost of ATs generation is also increasing. In this study, a feature-oriented testing approach is proposed with a novel extension to Gherkin called SPL-AT Gherkin and a novel automatic test method generation technique that uses Test Next Generation (TestNG) framework. Applicability of the proposed approach is demonstrated with a case study that has different user interface (UI) components such as Page, Button, Text View and Edit Text in mobile application platform. Moreover, results for case study is presented. The proposed approach is open for improvement throughout any application that has UI components such as Web, Mobile with any testing framework.