Kadınlardaki benlik saygısı ve depresyonun eğitim düzeyiyle ilişkisi
Relationship between self-esteem and depression with education level in women
- Tez No: 571555
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN EBADİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırma, kadınlardaki depresyon ve benlik saygısının eğitim düzeyi ile olan ilişkisini incelemiştir. Araştırmanın amacı, kadınların depresyon, benlik saygısı ve eğitim düzeyi ilişkilerini ortaya koymaktır. Araştırmaya Giresun ilinde yaşayan farklı eğitim düzeylerinden seçkisiz olarak seçilen 205 gönüllü kadın katılmıştır. 17 ilkokul, 25 ortaokul, 64 lise, 44 ön lisans ve 55 lisans ve üzeri mezunu bulunmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla,“demografik bilgi formu”,“Beck Depresyon Envanteri”ve“Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22.0 paket programı kullanılmıştır. Örneklemi oluşturan kişilerin özelliklerinin belirlenmesi için“Frekans”analizi yapılmıştır. Depresyon, benlik saygısı ve eğitim düzeyi arasındaki ilişkiyi belirlemek için“tek yönlü varyans analizi”kullanılmıştır. Yapılan değerlendirmeler sonucu, eğitim düzeyinin, depresyon puanını etkilemediği bunun yanı sıra eğitim düzeyi yüksek olan kadınların daha yüksek benlik saygısına sahip oldukları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examined the relationship between self-esteem and depression with education level in women. The aim of the study is to reveal the relationship between women's depression, self-esteem and education level. 205 volunteer women, randomly selected from different levels of education and living in Giresun, participated in the study. Among them, there are 17 primary school graduates, 25 secondary school graduates, 64 high school graduates, 44 associate graduates, 55 undergraduate graduates and postgraduate graduates. In order to collect data for this study,“demographic information form”,“Beck Depression Inventory”and“Rosenberg Self Esteem Scale”were used. SPSS 22.0 package program was used to analyze the data.“Frequency”analysis method were used to determine the characteristics of the people who involves the sample. To determine the relationship between depression, self-esteem and level of education, the“one way variance analysis”was applied. As a result of the evaluations, it was observed that the educational level did not affect the depression score, on the contrary, there was an increase in self-esteem as the level of education increased.