Hirsutizm olan kadınlarda, yaşam kalitesi ile kişisel benlik saygı düzeyi ve depresyon arasındaki ilişki
  1. Tez No: 852653
  2. Yazar: NUMAN BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TEVFİK YOLDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Psikoloji, Obstetrics and Gynecology, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 284
Özet
Amaç: Çalışmanın primer amaçları; hirsutizm tanısı almış bireylerin yaşam kalitelerini, kişisel benlik saygı düzeylerini ve depresyon düzeylerini ölçmektir. Sekonder amaçları ise; hirsutizm tanısı almış bireylerde bu parametrelerin belirli demografik farklara göre ne durumda olacağını tespit etmek, buradan elde edilen bilgilerle bu kişilerin yaşam kalitesini ve psikolojik olarak onları rahatsız eden bu durumdan dolayı yapılacak iyileştirme çalışmalarına kısa ve uzun vadede katkıda bulunmaktır. Gereç ve Yöntem: Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı polikliniklerine başvuran, 18-50 yaş arası 221 hirsut 220 kontrol hastası çalışmaya dâhil edilmiştir. Modifiye Ferriman-Gallwey skorlaması, Skindex-29 yaşam kalitesi ölçeği, SF-36 sağlık ölçeği, versiyon 2, Rosenberg kişisel benlik saygı düzeyi ölçeği ve Beck depresyon envanteri kullanılmıştır. Bulgular: Hirsut kadınlar, bilişsellik ve sosyallik alt kategorileri başta olmak üzere Skindex yaşam kalitesi ölçeklerine göre daha kötü yaşam kalitesine sahiptirler. Ayrıca gündelik fiziksel fonksiyon, eforlu fiziksel fonksiyon, canlılık, ruhsal sağlık, emosyonel rol güçlüğüyle baş edebilme, ağrısızlık ve genel sağlık alt skalaları dâhil SF sağlık ölçeğine göre de daha düşük yaşam kalitesine sahiptirler. Rosenberg kişisel benlik saygı ölçeğine göre, hirsut bireylerin benlik saygıları da anlamlı derecede daha düşüktür. Benlik saygısı ile dolaylı yoldan ilişkili olan alt kavramlara bakıldığında ise; hirsut kadınların ailesine ilgilerinin, farkındalıklarının, kendileri hakkında kişisel görüşlerinin, tartışabilme, anksiyete ile baş edebilme ve eleştiri kaldırabilme becerilerinin daha düşük olduğu bulunmuştur. Beck depresyon envanterine göre depresyon yokluğu hirsutik olmayanlarda daha sık iken, ağır depresyonun da hirsutik kadınlarda daha sık olduğu tespit edilmiştir. Sonuç: Hirsut kadınların yaşam kaliteleri, kişisel benlik saygı düzeyleri daha düşük ve depresyon düzeyleri daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
Objective: The primary aims of the study are to measure the quality of life, personal self-esteem levels, and depression levels of individuals diagnosed with hirsutism. The secondary aims are to determine how these parameters vary according to specific demographic differences in individuals diagnosed with hirsutism and to contribute to short and long-term improvement efforts for these individuals by using the information obtained to enhance their quality of life and address the psychological distress caused by this condition. Materials and Method: A total of 221 hirsut patients and 220 control patients, aged between 18-50, who applied to the Obstetrics and Gynecology clinics of Marmara University Pendik Training and Research Hospital, were included in the study. Modified Ferriman-Gallwey scoring, Skindex-29 quality of life scale, SF-36 health scale (version 2), Rosenberg self-esteem level scale and Beck depression inventory were used. Results: Hirsut women have worse quality of life according to Skindex quality of life scales, especially in the subcategories of cognition and sociability. They also have lower quality of life according to the SF Health Scale, including sub-scales of everyday physical function, vigorous physical function, vitality, mental health, dealing with emotional role difficulties, unburdenedness, and overall health. According to the Rosenberg Self-Esteem Scale, hirsut individuals also have significantly lower self-esteem. When looking at the sub-concepts indirectly related to self-esteem, it was found that hirsut women have lower levels of interest in their family, awareness, personal opinions about themselves, ability to engage in discussions, ability to cope with anxiety, and ability to handle criticism. According to the Beck Depression Inventory, the absence of depression is more common in non-hirsut individuals, while severe depression is more common in hirsutic women. Conclusion: The life quality of hirsute women is lower, their levels of personal self-esteem are lower, and their levels of depression are higher.