Sermaye piyasalarında uygulanacak tedbirler
Administrative measures to be implemented in capital markets
  1. Tez No: 571569
  2. Yazar: ASUDE KORUCUOĞULLARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışma, sermaye piyasasına ilişkin olarak kanun ve ikincil mevzuatta yer alan idari tedbirleri ele almaktadır. Sermaye Piyasası Kurulu, finansal piyasaların regülasyonu ile görevli olan bağımsız idari otorite niteliğinde bir kamu kurumudur. Bağımsız idari otoritelerin sahip oldukları yetkiler arasında kanaatimizce en önemli nitelikleri idari yaptırımları uygulayabilme yetkileridir. Sermaye piyasalarının istikrar ve güven olgusu ile çalışması, ekonomik kamu düzeninin sağlanması amacı bakımından bir gerekliliktir. Bu gerekliliğin yerine getirilmesinde, sermaye piyasalarında rol alan aktörlere piyasaya zarar verici davranışlarda bulunmaktan kaçınma görevi düşmesinin yanı sıra, SPK da bu aktörlerin denetimi ve gerektiğinde mevzuattan kaynaklanan yetkisini kullanarak idari yaptırımlar uygulama vazifesiyle donatılmıştır. İdari yaptırımların bir alt türü olan idari tedbirlerin hukuki nitelik ve sınıflandırmasının tespiti, uygulanacak hukuk kurallarının belirlenmesi açısından önem arz etmektedir. Bu çerçevede SPK'nın sahip olduğu uygulama yetkisi bağlamında hangi tür idari tedbirlerin hangi durumlarda hangi usullerle hangi sınırlar içerisinde uygulanacağı konusu açıklığa kavuşturulmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study deals with administrative measures relating to capital market in the Capital Markets Law and the secondary legislation. The Capital Markets Board is an independent regulatory authority which is in charge of the regulation of financial markets. In our opinion, the most important characteristics of the independent regulatory authorities are their Powers to implement administrative sanctions. The functioning of capital markets with stability and confidence is a necessity for the purpose of providing economic public order. In order to fulfill this requirement, the actors in capital markets have the duty of avoiding damaging behaviors to the market, and the Capital Markets Board also has the duty of supervising these actors and, where necessary, applying administrative sanctions by using the power arising from the legislation. The determination of the legal characteristics and classification of administrative measures, which is a sub-type of administrative sanctions, is important in terms of determining the applicable law. In this scope, it shall be clarified which administrative measures will be applied in which situations and within which limits within the context of the Capital Markets Board 's power to impose sanctions.