Seramik tasarımında pikselasyon uygulamaları
Pixelation applications in ceramic design
- Tez No: 571577
- Danışmanlar: DOÇ. EFE TÜRKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada sanatın geleneksel uygulama yöntemlerinden dijital döneme kadar olan gelişimine, günümüzde ise dijital çağla değişen sanat algısının farklı sanat dallarıyla etkileşimine değinilmiş ve yakın tarihimizdeki süreç içerisinde sanatın dijital dünyaya olan katkısı ele alınmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde, geleneksel resimleme tekniklerinden biri olan ve günümüzde hala uygulanan mozaik sanatının ve bir görüntüleme tekniği olarak fotoğrafın pikselasyon ile ilişkisi ele alınmıştır. Fotoğrafın devam eden süreçte Modern Sanat'ın içine ne şekilde dâhil olduğu ve bir imge oluşturma sürecindeki fotoğraf-resim ilişkisi irdelenmiştir. İkinci bölümde dijital görüntüleme teknikleriyle birlikte karşımıza çıkan yeni dünyanın bir endüstriye dönüşen eğlence, sanat ve tasarım üçgeninde sanatçıya kazandırdığı farklı bakış açıları yorumlanarak, eser incelemeleri yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise,video oyunlarından esinlenerek hafızalarda pikselasyon kavramı ele alınıp plastik bir malzeme olan kil ile yorumlanmıştır. Uygulamalar, parçalı kalıp sistemi ve serbest şekillendirme ile oluşturulmuştur.“Seramik Tasarımında Pikselasyon Uygulamaları”başlığı altında hazırlanan yüksek lisans tezinde sanat ve teknolojinin zaman içerisinde günümüz dünyasında etkileri incelenerek, seramik malzemeyle olan ilişkisi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the development of art from the traditional application methods to the digital era, the interaction of different art branches with the changing art perception of the digital age and the contribution of art to the digital world in the recent history are discussed. In the first part of the study, the relation between mosaic art which is one of the traditional painting techniques and still used today and photography as an imaging technique is discussed. The way in which photography is incorporated into Modern art in the ongoing process and the relationship between photography-painting in the process of creating an image are examined. In the second part, the new world, which has come together with digital imaging techniques, has been interpreted and examined in terms of the different perspectives that the artist gained in the triangle of entertainment, art and design which has become an industry. In the third part, the concept of pixelation in memory, which is inspired by video games, is discussed and interpreted with clay, which is a material. Applications are made with mold system and free forming. In the master thesis prepared under the title of“Pixelation Applications in Ceramic Design”, the effects of art and technology in today's world have been examined and its relationship with ceramic materials been evaluated.