Endüstriyel seramik tasarımında şekillendirme ve üretim yöntemleri ile kişisel (endüstriyel) tasarımlar
Individual (industrial) desing with productions techniques and forming of industrial ceramic design
  1. Tez No: 102587
  2. Yazar: GÖNÜL YEŞİLYURT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. FUAT KÖKEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Seramik Endüstrisi, seramik hammaddelerini (kil, kaolin, feldspat, kuartz...vb.) ürün durumuna getirmek için gerçekleştirilen endüstriyel üretim ve bu üretimde kullanılan araçların-kuruluşların tümü. Seramiğe şekil vermenin oluşumu, çamura verilen basit şekillendirme den doğmuştur. Bu işlem, basit şekil vermeden başlıyarak makinalar ile hiçbir yardıma gerek duymadan şekil vermeye kadar gelmiştir. Seramik hammaddeleri ikiye ayrılır. Bunlar plastik ve plastik olmayan hammaddelerdir. Plastik olmayan hammaddeler, kendilerine uygulanacak öğütme yöntemleri ile kullanılır duruma getirilirler.. Plastik hammaddeler, özlülükleri ve bağlayıcı özellikleri ile tanımlanırlar. Kaolinit, plastik hammaddelerinin esas mineralidir ve bileşim olarak da su içeren bir alüminyum silikattır. Montmorillonitler ise bentonitlerin temel mineralidir. Tek bir pişirimin (bisküi) yetinilmediği durumlarda seramik parçaya yeni özellikler katmak amacıyla bazı işlemler yapılır.. Bu işlemlerin en önemlisi parçaların sırlanmasıdır. "Sır karakter olarak bir cam olup, çoğu zaman seramik parçaya renklendiri lerek de uygulanır. Başarılı bir sırlama işlemi için, sırın su oranının çok iyi ayarlanması gerekir. Fazla sulu bir sır ile sırlanan parçalar ince, koyu bir sır ile sırlanan parçalar ise kalın sırlanır. Her iki durumda da sır hatası ortaya çıkar. Pişirme şekillendirilmiş olan seramik parçanın, sıcaklığın vermiş olduğu yüksek ısı ile zinterleşerek sertlik kazanmasıdır.. Seri imalat yapan fabrikalarda dekorasyon, sır altı, sır üstü, astar, majo- lika dekorasyonu, el şablon, çıkartma vs. yöntemler ile yapılır..
Özet (Çeviri)
SUMMARY Ceramic industry contains industrial production and equipments for seramic production for transforming row materials ceramic (clay, kaolin, feldspat, quartz.. etc..) to a product. The work of forming ceramic borned from an easy shaping of mud. This process transformed, with the beginning of an easy shaping to shaping without machines today. Ceramic row materials are divided in to two: These are plastic and non- plastic materilas. Non-plastic materilas became a useful product with the tec- nique of grinding. Plastic row materials are defined with their essence and evidence. Kaolinit, is the prior mineral of the plastic raw materials and composition of an aliminium silikat containing water. Montmorillonit is the basic mineral of bentonit. Some processes are added in the non-contented positions of single firing process. The most important process is the glazing. Glaze is characteristical ly a glass which colored and applied on a ceramic piece on the right time. For a successful glaze work, water ratio in the glaze should be regulated very sensitively. Pieces that are glazed with much water are thin and pieces that are glazed less become thick glazed. In both positions glazing faults are appeared on pieces. Firing is the process of hardening of a formed piece by heat. Decoration in series production factories is done by methods such as under glazing, above glazing, caulking, majolika decoration, hand former, removing etc. VI