Samsun ili yaprak lahana üretim alanlarında görülen virüs hastalıklarının tespiti üzerine araştırmalar
Determination of virüses in kale growing areas in Samsun province
- Tez No: 571591
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ ŞEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Yaprak lahana (Brassica oleracea var. acephala), ülkemizde Brassica cinsi içerisinde yer alan en önemli sebze türlerinden birisidir. Ülkemizin en önemli lahana üretim alanlarından birisi konumunda olan ve üretimde ilk sırada yer alan Samsun ili Türkiye lahana üretiminin yaklaşık %32'sini karşılamaktadır. Lahanalarda virüs hastalıkları üretimi azaltmakta, ürün kalitesi ve pazarlama değerlerini düşürebilmektedirler. Samsun ilinde yaprak lahana üretim alanlarında virüslerin yaygınlığını belirlemek amacıyla 2013 ve 2014 yıllarında sürveyler yapılmıştır. Arazi gözlemleri sırasında bazı yaprak lahana bitkilerinde karakteristik virüs belirtileri gözlenmiştir. Bu sürveyler sırasında, yaprak lahana üretim alanlarından 235 yaprak örneği toplanmış ve bu örnekler virüs-spesifik ticari poliklonal antiserumlar kullanılarak DAS-ELISA yöntemi ile Turnip mosaic virus (TuMV), Cauliflower mosaic virus (CaMV), Cucumber mosaic virus (CMV), Turnip yellow mosaic virus (TYMV) ve Beet western yellows virus (BWYMV) için test edilmiştir. Serolojik testler sonucunda yaprak lahana örneklerinin %7.6'sının (18 adet) TuMV, %11.4'ünün (27 adet) CaMV ile bulaşık olduğu belirlenirken, 9 örnekte (%3.8) TuMV+CaMV karışık enfeksiyonun olduğu tespit edilmiştir. Analiz edilen yaprak lahana örneklerinde CMV, TYMV ve BWYV ile bulaşık hiçbir örneğe rastlanmamıştır. Samsun ilinde yaprak lahana bitkilerinde TuMV ve CaMV enfeksiyonu ilk defa bu çalışmayla rapor edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In Turkey, kale (Brassica oleracea var. acephala) is the most economically important member of the genus Brassica. Samsun province is one of the greatest kale producing areas in Turkey and has nearly 32% of the cabbage production of Turkey. Virus diseases on kale reduce production and decrease quality and marketing value. Surveys were done to determine the distribution of viruses in kale cultivated areas in Samsun in 2013-2014. According to the results of field observations, characteristic virus symptoms were observed on some kale plants. A total of 235 leaf samples was collected from kale fields in Samsun province and tested for the presence of Turnip mosaic virus (TuMV), Cauliflower mosaic virus (CaMV), Cucumber mosaic virus (CMV), Turnip yellow mosaic virus (TYMV) and Beet western yellows virus (BWYMV) by DAS-ELISA using virus-specific commercial polyclonal antiserum. Result of serological tests showed that 7.6% and 11.4% of these samples were infected with TuMV and CaMV, respectively. The TuMV+CaMV mixed infection ratio was 3.8%. However, CMV, TYMV, and BWYMV were not determined. TuMV and CaMV were firstly reported in kale crops in Samsun province by this study.