Periton diyalizi yapılan çocuklarda yaşam içinde kan basıncı izlemi, n terminal pro bnp ve sol ventrikül geometrisi ilişkisi
Relationshıp between ambulatory blood presure monıtorızatıon, n termınal pro BNP and left ventrıcular geometry ın pedıatrıc perıtoneal dıalysıs patıents
  1. Tez No: 571590
  2. Yazar: EVRİM KARGIN ÇAKICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN ÇAKAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Çocuk Sağlığı ve Has. Hematoloji Onkoloji Eğt. Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
KARGIN ÇAKICI E. Periton diyalizi yapılan çocuklarda yaşam içinde kan basıncı izlemi, n terminal pro bnp ve sol ventrikül geometrisi ilişkisi. SB Ankara Dışkapı Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Tıpta Uzmanlık Tezi, Ankara 2010. ÖZET: Son dönem böbrek yetmezliği (SDBY) olan çocuklarda kardiyovasküler sistem hastalıkları önemli morbidite ve mortalite nedenidir. Sol ventrikül hipertrofisi (SVH), SDBY olan çocuklarda en sık saptanan kardiyak değişikliktir. Hipertansiyon (HT), volüm yüklenmesi, glomerüler filtrasyon hızı (GFH), parathormon (PTH) ve hemoglobin düzeyleri SVH gelişimine katkıda bulunan en önemli faktörlerdir. Bu çalışmada periton diyalizi yapılan çocuklarda HT'nun son organ hasarı oluşturma riskinin yaşam içinde kan basıncı izlemi (YİKBİ) kullanılarak araştırılması ve YİKBİ ile elde edilen verilerin, özellikle kan basıncı yükünün, nt-pro BNP ve sol ventrikül kütle indeksi (SVKİ) ile ilişkisini araştırmak amaçlandı. Çalışma SB Ankara Dışkapı Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinde kronik periton diyalizi uygulanan yaşları 6-19 yıl arasında (14,5±3,82 yıl) değişen 9'u erkek, 8'i kız toplam 17 çocukda yapıldı. Çalışmaya katılan tüm hastaların anlık kan basınçları (KB) ölçüldü, 24 saatlik YİKBİ'leri yapıldı, nt-pro BNP düzeyleri ve ekokardiografi ile sol ventrikül kütleleri ölçülerek SVKİ'leri değerlendirildi. Çalışmamızda 11 hastada SVH saptandı. Hastaların SVKİ'leri 45,1±13,78 g/m2.7 (25,0-81,9 g/m2.7) bulundu. SVKİ ile anlık KB değerleri arasında anlamlı ilişki izlenmedi. SVKİ ile YİKBİ parametrelerinden, gündüz ve gece SKB, gündüz ve gece SKB yükü, gündüz, gece indeks, gündüz ve gece DKB yükü ve gece DKB indeksi ölçümleri arasında ilişki saptandı. SVKİ 38,8 g/m2.7 altında ve üstünde olmak üzere iki grup oluşturuldu ve SVKİ< 38,8 g/m2.7 olan gruba göre SVKİ ≥ 38,8 g/m2.7 olan grubun 24 saatlik SKB düzeyi, gündüz SKB, gündüz SKB indeksi, gündüz SKB yükü, gece SKB, gece SKB indeksi, gece SKB yükü anlamlı olarak daha yüksek bulundu. YİKBİ'de kan basıncı yükü %25 yerine %15 olarak kabul edildiğinde SVKİ> 38,8 üzerinde olan hasta sayısının farklı olmadığı saptandı. SVKİ < 38,8 g/m2.7 olan gruba göre SVKİ ≥ 38,8 g/m2.7olan grubun hemoglobin ve hematokrit düzeyi anlamlı olarak daha düşük, nt-pro BNP düzeyi ise anlamlı olarak daha yüksek tespit edildi. Sonuç olarak; PD yapılan çocuklarda SVH gelişimini öngörmede YİKBİ, anlık kan basıncı ölçümlerine göre daha üstün bir tekniktir. KB yükü, %15 gibi düşük değerlerde dahi SVH gelişimini öngörmede önemli bir parametredir. Düşük hematokrit seviyeleri SVH ile ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
KARGIN ÇAKICI E. Relationshıp between ambulatory blood presure monıtorızatıon, n termınal pro BNP and left ventrıcular geometry ın pedıatrıc perıtoneal dıalysıs patıents. Ministry of Health Ankara Diskapi Children's Diseases Training and Research Hospital, Specialization in Medicine Thesis, Ankara 2010. ABSTRACT: Cardiovascular diseases are important causes of mortality and morbidity in end stage renal failure patients. Left ventricular hypertrophy is the most common cardiovascular abnormality in end- stage renal failure. Hypertension, hypervolemia, glomerular filtration rate, parathormone and hemoglobulin levels are the leading factors that could cause left ventricular hypertrophy. In this trial we performed ambulatory blood pressure monitoring to CAPD patients and studied the effects of hypertension on end- stage organ failure and relationship between blood pressure load and nt-pro BNP and left ventricular mass indices. This study was conducted in Ankara Diskapi Children's hospital. A sum of 17 CAPD patients whose ages differed between 6-19 (14,5±3,82) years, 9 were boys, 8 are girls enrolled to the study. We performed ambulatory blood pressure monitoring for 24 hours to all patients and had the spot blood pressure and nt-pro-BNP levels, left ventricular mass indices on the same visit. 11 patients had left ventricular hypertrophy in this study. Mean left ventricular mass index was 45,1±13,78 g/m2.7 (25,0-81,9). There was no relationship between casual blood pressure levels and left ventricular mass indices. There were correlation between day and night SBP, day and night SBP load, day and night indices , day and night DBP and night DBP indices and left ventricular mass indices. Patients were divided in two groups. In the first group patients had left ventricular mass indeces above 38,8 g/m2.7 and in the second group patients had left ventricular mass indeces below 38,8 g/m2.7.Ambulatory blood pressure levels, SBP levels on day, daily SBP indices and load, SBP levels on night and, night SBP indices and load were statistically higher in the first group. Also in the first group hemoglobin ve hemotocrite levels were lower and nt-pro-BNP levels were higher than the second group. Patients also divided in two groups whose BP load was %15 and %25 but the left ventricular mass indeices were not statistically different between two groups. In conclusion, ambulatory blood pressure monitoring is a better indicator of the left ventricular hypertrophy development risk in CAPD patients than casual BP levels. BP loads even if it was 15 % or lower is a good indicator of the left ventricular hypertrophy development risk too. And low hemotcyrite levels are related with left ventricular hypertrophy.