Nohut geveni (astragalus cicer L.) seçmenlerinin bazı tarımsal karakterleri üzerine araştırmalar
Studies on some of the agronomic characteristics of cicer milkvetch (astragalus cicer L.)
  1. Tez No: 5716
  2. Yazar: ALİ YEŞİLÇİMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER BAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
İÜ ÖZET Yüksek Lisans Tezi NOHUT GEVENİ (Astragalus cicer L.) SEÇMELERİNİN BAZI TARIMSAL KARAKTERLERİ ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR Ali YEŞÎLÇİMEN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalx Danışman: Prof. Dr. Ömer BAKIR 1987, Sayfa : 47 Jüri; Prof. Dr. Ömer Bakır Prof.Dr. Sahabettin El$i Doç.Dr. Ahmet Era§ Araştırmamız 1986 yılında Ankara üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü' nün kıraç şartlardaki deneme tarlalarında olgun nohut geveni bitkileri üzerinde yapılmıştır. Bu araştırmanın amacı ülkemizin yem ihtiyacını karşılamakta kullanabileceğimiz yüksek kalite de yemi, yeşil ve kuru ot verimi yönünden tatmin edici kapasitesi, iklim ve toprak şartlarına gösterdiği geniş adaptasyon kabiliyeti ve üstün nitelikleri olan nohut geveni bitkisinin, bazı tarımsal' karakterlerini ortaya koymaktır. Elde edilen sonuçlara göre: Çiçeklenmeye kadar geçen süre, en düşük 47.7 gün olarak 8 numaralı hatta ve en yüksek 53.3 gün olarak 19 numaralı hatta tespit edilmiştir. Seçmelerde meyve bağlamaya kadar geçen süre açısından en düşük değer 10 numaralı hatta 58.66 gün, en yük sek 19 numaralı hatta 64.66 gün olarak saptanmıştır. Ele alınan 3. karakter, tohum olgunlaştırmaya kadar geçen süre açısından en düşük değer 10 numaralı hatta 120.66 gün, en yüksek değer 21 numaralı hatta 124 gün olarak tespit edilmiştir. Araştırma materyali olan hatlarda doğal bitki boyu 30.44-39.2 cm, ana sap boyu ise 104.44-118.64 cm arasın da bir değişim göstermiştir. Yaprak/sap oranı bakımından. ; hatlar 0.462-0.548 arasında bir değer göstermişlerdir. Seçmelerde 1000 tane ağırlığı açısından en düşük değer 3.097 g olarak 10 numaralı hatta, en yüksek değer 3.456 g olarak 14 numaralı hatta belirlenmiştir.IV İncelemiş olduğumuz, çiçeklenmeye kadar geçen süre, meyve bağlamaya kadar geçen süre, tohum olgunlaştırmaya kadar geçen gün sayısı, doğal bitki boyu, ana sap boyu, yaprak /sap oranı, bin tane ağırlığı gibi karakterlerin tümü varyans analizi ile ayrı ayrı değerlendirmeye alın mış ve istatistiksel sonuçlar belirlenmiştir. Bu istatis tik analizlerde, incelenen hatlar arasında genellikle önemli farklar bulunamamıştır. Uzun bir seleksiyon çalış masının sonucu olan bu hatlar bir çok karakterler bakımın dan birbirlerine çok yaklaşmışlardır. ANAHTAR KELİMELER: Nohut geveni hatları, ilk büyümeye baş lama tarihi, çiçeklerime zamanı, meyve bağlama zamanı, tohum olgunlaştırma zamanı, doğal bitki boyu, ana sap boyu, yaprak/sap oranı, bin tane ağırlığı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis STUDIES ON SOME OP THE AGRONOMIC CHARACTERISTICS OF CICER MILKVETCH (Astragalus cicer L. ) Ali Yeşilçimen Ankara University Graduate School of Natural and Aplied Sciences Department of Agronomy Supervisor: Prof. Dr. Ömer BAKER. 1987, Page: 47 Jury: Prof. Dr. Ömer Bakxr Prof. Dr. Sahabettin Elçi Assoc. Prof.Dr. Ahmet Eraç The research work was carried out on the dryland field of the Department of Agronomy. Faculty of Agriculture, University of Ankara on mature cicer milkvetch plants in 1986. The purposes of this research were to find out some of the agronomic characteristics of Cicer milkvetch which it's high forage quality, green and crued forage production capasity, a large adaptation and the other good characteristics make it an important forage plant to meet the high forage head of the country. According to the results obtained, the shortest period from beginning of growth to flowering was found in line number 8 as 47.7 days and the longest in line number 19 as 53.3 days. The shortest period up to fruit formation was found on line number 10 as 58.6 days and the longest period in line number 19 as. 64.6 days. The shortest period up to seed maturity was found on line number 10 as 120.66 days, while the longest period was 124 days on line number 21. The natural plant height varied between 30.44-39.2 cm in the lines used as research material, while the main stem length varied between 104.44 and 118.64 cm, and leaf/ stem ratio varied -between 0. 462-0.548.. Analyses of variances on all of these characters which were studied in this research and mentioned aboveVI were made, but no generally significant differences was found, because these cicer milkvetch lines were obtained at the and of a long selection work, so the differences between lines became verry small. KEY WORDS: Cicer milkvetch lines, first start beginning of growth, flowering time, fruit formation time, seed maturity tiicie, the natural plant height, the main stem length, leaf /stem ratio, a thousand seed weight.