Nohut geveni (Astragalus cicer L.) sentromerik DNA dizilerinin moleküler klonlanması
Molecular cloning of centromeric DBA sequences in cicer milkvetch (Astragalus cicer L.)
  1. Tez No: 661353
  2. Yazar: GİZEM SUNKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET LATİF TEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Ziraat, Genetics, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Genetik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Nohut geveni olarak da bilinen Astragalus cicer L. çok yıllık bir baklagil bitkisidir. Literatürde nohut geveninin tarımsal ve genetik özellikleri hakkında son derece sınırlı bilgi mevcuttur. Türkiye'de, bir yem bitkisi olarak nohut geveninin daha etkin kullanılmasına yönelik çalışmalar, çoğunlukla çeşit ve popülasyon geliştirme aşamalarında ilerlemektedir. Bitki genomlarının önemli bir kısmını tekrarlayan DNA elementleri olarak adlandırılan ve ardışık çok sayıda kopyası bulunan sentromerik DNA dizileri teşkil etmektedir. Yakın zamanda Astragalus sentromerik DNA dizileri tespit edilmiştir. Bu çalışma ışığında, nohut geveni sentromerik bölgelerinde bulunan DNA dizileri, polimeraz zincir reaksiyonu ve Southern hibridizasyon tekniklerinin entegre edildiği moleküler biyoteknolojik yöntemlerle analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, nohut geveni genomundaki 20-bç ardışık tekrar eden sentromerik DNA dizi monomerleri keşfedilmiş ve 5S, 45S ribozomal DNA'lar karakterize edilmiştir. Tezimizin çıktıları, nohut geveni çalışmaları için ciddi bir bilgi açığını kapatmakla birlikte aynı zamanda baklagil bitkilerinin genom yapı özellikleri için gelecekteki çalışmalarda referans teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
Astragalus cicer L., also known as cicer milkvetch, is a perennial leguminous plant. There is very limited information about cicer milkvetch in the literature. Studies in Turkey on the use of cicer milkvetch as a more effective forage plant have progressed in the stages of population and variety development. A significant portion of plant genomes are composed of centromeric DNA sequences, which are called repetitive DNA elements and have numerous copies in tandem. Recently, Astragalus centromeric DNA sequences have been identified. This work has utilized the molecular biotechnological methods by integrating the polymerase chain reaction and the Southern hybridization techniques to shed light on the centromeric regions of cicer milkvetch. As a result of the analyzes, 20-bp sequentially repeating centromeric DNA sequence monomers in the cicer milkvetch genome were discovered and 5S, 45S ribosomal DNAs were characterized Our thesis could provide some basic information for cicer milkvetch studies, and at the same time will be a reference for genomic features of leguminous plants.