Nohut geveni (astragalus cicer L.) toprak üstü organlarının farklı biçil zamanlarındaki yem değerleri
Forage values of soil surface organs of cicer milkvetch (astragalus cicer L.)'ın different cutting times
  1. Tez No: 83472
  2. Yazar: İLKER ERDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi NOHUT GEVENİ (ASTRAGALUS CİCER L.) TOPRAK ÜSTÜ ORGANLARININ FARKLI BİÇİM ZAMANLARINDAKİ YEM DEĞERLERİ İlker ERDOĞDU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Ahmet ERAÇ 1999, Sayfa: 47 Jüri:Prof. Dr. Ahmet ERAÇ Prof. Dr. Cemalettin Y.ÇİFTÇİ Prof. Dr. Servet TEKELİ Bu araştırmada, nohut geveni (Astragalus cicer L.)'nin üç farklı biçim zamanında toprak üstü organlarının yem değerleri araştırılmıştır. Araştırma Ankara Üniversitesi, Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümünde 1997 yılında yapılmıştır. Üç farklı biçim zamanı olan tomurcuklanma, % 10 çiçeklenme ve % 100 çiçeklenme 64-81 gün arasında değişmektedir. Elde edilen sonuçlara göre bu üç farklı biçim zamanında doğal bitki boyu, ana sap uzunluğu ve kalınlığı sırasıyla 60.50-70. 13cm, 86.98-116.60 cm. ve 4.35-5.65 mm. arasında bulunmuştur. Yeşil ot verimi; sapta, yaprakta ve çiçek-meyvede sırasıyla 2228.42-2338.91 kg/da, 2015.25-2510.30 kg/da ve 163.10-593.90 kg/da arasında bulunurken kuru ot verimi sırasıyla 408.10-485.50 kg/da, 277.90-358.70 kg/da ve 58.07-108.70 kg/da arasında olmuştur. Kuru madde oranları sapta, yaprakta ve çiçek-meyvede sırasıyla % 92.93-94.20, % 93.03-94.12 ve % 93.52-94.07 arasında iken kuru madde verimleri sırasıyla 382.60-467.30 kg/da, 258.60-377.40 kg/da ve 54.29-102.20 kg/da arasında bulunmuştur. Ham protein oranları sapta, yaprakta ve çiçek-meyvede sırasıyla % 13.36-15.90, %26.30-26.71 ve % 28.08-28.87 arasında iken ham protein verimleri sırasıyla 54.48-62.51 kg/da, 88.30-89.38 kg/da ve 15.90-29.31 kg/da arasında olmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Nohut geveni, doğal bitki boyu, ana sap uzunluğu, sap kalınlığı, yeşil ot verimi, kuru ot verimi, kuru madde oranı, kuru madde verimi, ham protein oranı, ham protein verimi.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Master Thesis FORAGE VALUES OF SOIL SURFACE ORGANS OF CICER MILKVETCH (ASTRAGALUS CICER L.) IN DIFFERENT CUTTING TIMES İlker ERDO?DU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor: Prof. Dr. Ahmet ERAÇ 1999, Page: 47 Jury: Prof. Dr. Ahmet ERAÇ Prof.Dr.Cemalettin Y.ÇİFTÇİ Prof.Dr.Servet TEKELİ In this research, the forage values of soil surface organs of cicer milkvetch (Astragalus cicer L.) were investigated in three different cutting times. The research was carried out at the Department of Agronomy, Faculty of Agriculture, University of Ankara, in 1997. The three different cutting times, namely, budding, 10 percent blooming and 100 percent blooming varied between 64-81 days. According to the results obtained in these three cutting times, natural plant heights, main stem lenghts and stem thicknesses were found between 60.50-70.13 cm., 86.98-116.60 cm. and 4.35-5.65 mm., respectively. Green yields of stem, leaf and flower-pod were 2228.42-2338.91 kg/da, 2015.25-2510.30 kg/da and 163.10-593.90 kg/da, in turn where as hay yields were 408.10-485.50 kg/da, 277.90-358.70 kg/da and 58.07-108.70 kg/da in order. Dry matter ratios of stem, leaf and flower-pod were found between 92.93-94.20 %, 93.03-94.12 % and 93.52-94.07 % meanwhile dry matter yields were between 382.60-467.30 kg/da, 258.60-337.40 kg/da and 54.29-102.20 kg/da, in turn. Crude protein ratios of stem, leaf and flower-pod were between 13.36-15.90 %, 26.30-26.71 % and 28.08-28.87 %, in order whereas crude protein yields were between 54.48-62.51 kg/da, 88.30-89.38 kg/da and 15.90-29.31 kg/da, respectively. KEY WORDS : Cicer milkvetch, natural plant height, main stem lenght, stem thickness, green yield, hay yield, dry matter ratio, dry matter yield, crude protein ratio, crude protein yield.