Nohut geveni ( Astragalus cicer L. )'nde sert tohumluluğun giderilmesi üzerinde araştırmalar
Researches on softening haurd seed of cicer milkvetch ( Astragalus cicer L. )
  1. Tez No: 34913
  2. Yazar: ALİ YEŞİLÇİMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Doktora Tezi NOHUT GEVENİ {Astragalus cicer L.) 'NDE SERT TOHUMLULU?UN GİDERİLMESİ ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Ali YEŞİLÇİMEN Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Ahmet ERAÇ 1994, Sayfa: 85 Jüri: Prof. Dr. Ahmet ERAÇ Prof..Dr. Ömer BAKIR Prof. Dr. Rıza AVCIO?LU Araştırma, 1992 ve 1993 yıllarında A.Ü.Z.F. Tarla Bitkileri Bölümü deneme tarlalarında ve aynı bölümün laboratuvarlarında nohut geveni bitkisinin tohumlarındaki sert tohumluluğu gidermek ve uygulamaların bitkinin diğer karakterlerine olan etkisini saptamak amacıyla yürütülmüştür. 1992 yılında laboratuvar çalışmalarında yapılan uygulamalar sonucu çimlenme oranı %37.25 ile %63.00 arasında değişmiştir. 1993 yılında bu değerler %34.25- %74.25 arasında saptanmıştır. Her iki yılda da en yüksek çimlenme B4 uygulamasında tespit edilmiştir. Tarla denemelerinde 1992 çıkış oranları sırasıyla %10. 00-&39. 25 ve %11. 00-59. 75 arasında değişmiştir. 1992 yılında en büyük ortalama SA3, 1993 yılında SA2 uygulamasında saptanmıştır. Ayrıca 1992 ve 1993 yıllarında sırasıyla doğal bitki boyu 21.88-31.95 cm ve 34.47-45.40 cm arasında, ana sap uzunluğu 38.77-47.00 cm ve 49.28-60.50 cm arasında, ana sap kalınlığı 3.3-3.8 mm ve 3.5-4.4 mm arasında, ana sapta yaprak sayısı 4.25-5.43 ve 7.10-9.20 arasında, çiçeklenmeye kadar geçen gün sayısı 49.00-58.38 gün ve 40.00-49.09 gün arasında, meyve bağlamaya kadar geçen gün sayısı 61.33-69.34 gün ve 47.00-56.20 gün arasında, bitki başına tohum verimi 1.02-3.24 g ve 1.85- 4.63 g arasında, hasat indeksi 0.07-0.17 ve 0.08-0.18 arasında, 1000 tohum ağırlığı 1.89-3.87 g ve 3.05-4.45 g arasında tespit edilmiştir. 1992 yılına ait karakterlerle bitki başına tohum verimi arasındaki tekli ilişkiler en yüksek ana sap uzunluğunda, 1993 yılında ise hasat indeksinde bulun muştur. Path katsayıları bitki başına tohum verimi ile karakterlerin doğrudan etkisiyle elde edilmiştir.ii muştur. Path katsayılara bitki basana ; tohum verimi ile karakterlerin doğrudan etkisiyle elde edilmiştir. Nohut geveninde tohum' sertliğini giderme yönünden uygulanan işlemler kontrole göre farklalık göstermiş ve bitki basana tohum verimiyle ana sap uzunluğu ve hasat indeksinin olumlu ilişkiler içinde olduğu anlaşılmıştır. ANAHTAR KELİMELER! Nohut geveni, sert tohumluluk, çimlenme oranı, çiçeklenmeye kadar geçen süre, meyve bağlamaya kadar geçen süre, doğal bitki boyu, ana sap uzunluğu, ana sap kalınlığı, yaprak sayısı, tohum verimi, 1000 tohum ağırlığı, hasat indeksi, sıcak hava uygulaması, sıcak su uygulaması, ön üşütme, mekanik yaralama, sülfirik asit yöntemi, potasyum nitrat uygulaması, nitrik asit yöntemi, ışık uygulamaları, cobalt uygulaması.
Özet (Çeviri)
İİİ ABSTRACT Ph.D. Thesis RESEARCHES ON SOFTENING HARD SEED OF CICER MILKVETCH {Astragalus cicer L.) Ali YESÎLÇÎMEN Ankara university Graduate School of Natural and Applied Science Department of Agronomy Supervisor: Prof. Dr. Ahmet ERAÇ 1994, Sayfa: 85 Jury: Prof. Dr. Ahmet ERAÇ Prof »Dr. Ömer BAKIH Prof.Dr. Biz a AVCIO&BJ This research was carried out to determine procedures of softening hard seeds and their effects on the other characters of cicer milkvetch in the laboratory and on the field of Agronomy Department, Faculty of Agriculture and University of Ankara in the years of 1992 and 1993. Germination ratio were found between 37.25-63.00% and 34. 25-74. 25% in the laboratory after applications in the years of 1992 and 1993, respectively. The highest germination ratio was found in B4 application of both years. Emergence ratios were varied between 10.00-39.25% and 17.00-59i.75% on the field trial in the years of 1992 and 1993, in order. The highest emergence ratios were seen in SA3 and SA2 applications in 1992 and 1993, in turn. Natural plant height, main stem length, main stem thickness, leaf number on the main stem, day number to blooming, day number to pod setting, seed yield per plant, harvest index and a thousand seed weight were determined between 21.88-31.95 cm and 34.47-45.40 cm, 38.77-47.00 cm and 49.28-60.50 cm, 3.3-3.8 mm and 3.5- 4.4 mm, 4.25-5.43 and 7.10-9.20, 49.00-58.38 and 40.00- 49.09, 61.33-69.34 and 47.00-56.20, 1.02-3.24 g and 1.85- 4.63 g, 0.07-0.17 and 0.08-0.18, 1.89-3.87 g and 3.05-4.45 g in the years of 1992 and 1993, respectively. Seed yield' per plant was positively correlated with the main stem length in 1992 while it was positively correlated with the harvest index in 1993. Path coefficients were obtained by the direct effects of characters on the seed yield per plant. It was concluded that applied procedures were shown significant difference on softening hard seed of cicer milkvetch in compare with the standart and it was seen thatIV seed yield per plant was positively correlated with the main stem length and harvest index. KEY WORDS: Cicer milkvetch, hard seed, germination ratio, day number to blooming, day number to pod setting, natural plant height, main stem lenght, main stem thickness, leaf number, seed yield, 1000 seed weight, harvest index, hot air application, hot water application, pre-freeze, mecanical scaring, sulfuric acid method, potassium nitrate application, nitric acid method, light application, cobalt application.