Nitrik oksit uygulamasının sıcaklık stresi altında yetişen soya bitkisinin büyüme ve gelişmesi üzerine etkisi
The effect of nitrical oxide application on the growth and development of growing soya plants under the temperature stress
- Tez No: 571605
- Danışmanlar: DR. MAHMUT DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma, nitrik oksit uygulamasının, sıcaklık stresi altında yetişen Glycine max (L.) Merril bitkisinin büyüme ve gelişmesi üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma kontrol dahil toplam 26 saksıda deneme yapılmıştır. Bitkilere % 10, 20, 30, 40, 50, 60, 70 ve 80 oranlarında nitrik oksit uygulanmıştır. Tohumlar, sağlam ve çimlenmeye uygun olarak seçilerek, steril perlit ortamında iklim odasında 25±2 0C sıcaklıkta çimlenmeye bırakılmıştır. Büyüme aşamasında saksılar 5 günarayla 100 ml olarak sulanmıştır. 14 gün büyütülen fideler hasat edilmiştir. Her saksıdan eşit miktarda örnek alınıp, alüminyum folyolara sarılıp numaralandırılarak -86 0C bekletilmiştir. Daha sonra örneklerde Prolin, Klorofil, MDA, İyon (Na+, K+, Ca+ ve Cl-) analizleri yapılmıştır. Analizler sonucunda uygulamaya bağlı olarak farklı veriler elde edilmiştir. Prolin, Klorofil, İyon ve MDA da anlamlı artışlar belirlenmiştir. Sonuç olarak uygulama dozlarına bağlı olarak soya bitkisinde dayanıklılık ve direnç artışı olduğu anlaşılmıştır. Sıcaklık stresi altında yetişen soyaya, belirli miktarlarda nitrik oksit uygulanması sonucunda, artan değerlere göre, nitrik oksit uygulamasının soyanın büyüme ve gelişmesine olumlu etkilerde bulunduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effects of nitric oxide application on growth and development of Glycine max (L.) Merril plant grown under temperature stress. A total of 26 pots were included in the study. % 10, 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80 nitric oxide was applied to the plants. The seeds were selected as robustand suitable for china and left to germinate in a climate room at 250 C in sterile perlite environment. During the growth phase, the pots were irrigated to 100 ml at 5 day intervals. Seed lings grown for 14 days were harvested an equal amount of samples were taken from each pot, wrapped in aluminum foils and numbered at 86 0C. Then, proline, chlorophyll, ion(Na+, K+, Ca+ ve Cl-), MDA analyzes were performed in the samles. As a result of the analysis, different data were obtained depending on the application. Significant increases in proline, chlorophyll, ion, MDA were determined. As a result, it has been found that there is an increase in resistance and resistance in soybean plant depending on application doses. It was concluded that soybean grown under temperature stress had positive effect according to increasing values as a result of application of certain amounts of nitric oxide.