İntegraller için bazı logaritmik toplanabilme metotları ve ilgili tauber tipi teoremler
Some logarithmic summability methods for integrals and related tauberian theorems
- Tez No: 571612
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN MELEKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde giriş kısmı bulunmaktadır. Klasik Tauber teorisinden ve integraller için toplanabilme metotlarından kısaca bahsedilmiştir. İkinci bölümde, ilk olarak diziler için bazı toplanabilme metotları ve bu metotlar için klasik Tauber tipi teoremler incelenmiştir. Daha sonra integraller için birinci mertebeden logaritmik toplanabilme metodu ve tekrarlı logaritmik toplanabilme metodu verilmiştir. Son kısımda ise ikinci mertebeden logaritmik toplanabilme metoduna yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, integraller için birinci mertebeden logaritmik toplanabilme metodu ve tekrarlı logaritmik toplanabilme metodu ile ilgili Tauber tipi teoremler ispatlanmıştır. Dördüncü bölümde, integraller için birinci ve ikinci mertebeden logaritmik toplanabilme metotları arasındaki ilişki incelenmiş ve ikinci mertebeden logaritmik toplanabilme metodu için Tauber tipi teoremler araştırılmıştır. Beşinci bölümde, önce integraller için k. mertebeden logaritmik toplanabilme metodu tanıtılmıştır. Daha sonra bu metot için Tauber tipi teoremler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. There is an introduction in the first chapter. Classical Tauberian theory and summability methods for integrals are mentioned shortly. In the second chapter, firstly some summability methods for sequences and classical Tauberian theorems for these methods are examined. After that logarithmic summability method of order 1 and iterations of logarithmic summability method for integrals are given. In the last part, logarithmic summability method of order 2 for integrals is given. In the third chapter, Tauberian theorems related to logarithmic summability method of order 1 and iterations of logarithmic summability method for integrals are proved. In the fourth chapter, the relationship between logarithmic summability methods of order 1 and 2 for integrals is examineted and Tauberian theorems for logarithmic summability methods of order 2 are investigated. In the fifth chapter, firstly logarithmic summability method of order k for integrals is introduced. Then, Tauberian theorems for this method are given.