Isıtılmış kompozitlerle simante edilen indirekt inley restorasyonların gap oluşumu ve kırma dayanımının in vitro olarak değerlendirilmesi
In vitro evaluation of gap formation and fracture resistance of indirect inlay restorations cemented with preheated composite resins
- Tez No: 989531
- Danışmanlar: PROF. DR. EVRİM DALKILIÇ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-İ Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, ısıtılmış kompozitler ve geleneksel rezin siman ile simante edilen, CAD/CAM ile üretilmiş indirekt inley restorasyonların gap (boşluk) oluşumunun, direkt kompozitlerle restore edilen dişlerle karşılaştırmalı olarak incelenmesi ve üretilen tüm restorasyonların kırma dayanım değerleri ve kırık tiplerinin doğal dişlerle karşılaştırmalı olarak incelenmesi ve değerlendirilmesidir. Örneklerin hazırlanması için benzer boyutlarda, herhangi bir çürük, çatlak ya da hipoplastik defekt içermeyen, ortodontik ya da periodontal nedenlerle çekim endikasyonu konulmuş 50 adet insan büyük azı dişi seçildi ve her grupta 10 örnek olmak üzere rastgele 5 gruba ayrıldı. Standart inley preparasyonu sonrası Grup 1'deki indirekt restorasyonlarının simantasyonu için dual-cure rezin siman Bifix Hybrid Abutment (VOCO GmbH, Cuxhaven, Almanya) kullanıldı. Grup 2'de simantasyon için VisCalor® ön ısıtmalı kompozit (VOCO GmbH, Cuxhaven, Almanya), üretici talimatlarına göre 30 saniye ısıtılıp kullanıldı. Grup 3'te simantasyon için Filtek One Bulk-Fill Kompozit (3M/ESPE, St. Paul, ABD), VisCalor® Dispenser (VOCO GmbH, Cuxhaven, Almanya) kullanılarak ısıtılarak uygulandı. Grup 4'teki kaviteler direkt rezin kompozit Filtek Z250 (3M/ESPE, St. Paul, ABD) ile inkremental yöntem kullanılarak restore edildi. Grup 5'teki örnekler, kavite açılmadan doğal halinde tutuldu. Çekilen dişler temizlendikten sonra deney aşamasına kadar önce kloramin-T trihidrat solüsyonunda daha sonra da distile su içerisinde saklandı. Basamaklardan biri minede (mine-sement birleşiminin 1-1,5 mm üzerinde), diğeri dentin üzerinde (mine-sement birleşiminin 1-1,5 mm altında) olacak şekilde standardize edilmiş Sınıf II MOD inley kaviteleri hazırlandı. Kavitelerin boyutları oklüzal istmusta 4.0 mm genişliğinde ve 3-3.5 mm derinliğinde, proksimal basamaklarda 5.0 mm genişliğinde hazırlandı. Proksimal basamakların aksiyal pulpa duvarlarına doğru olan derinliği 1.5 mm'dir. Kavite boyutlarının ölçümü için periodontal sond kullanıldı. Kavite duvarları 10 ila 12 derece açılı koniklik elde edilecek şekilde su soğutması altında elmas frezler kullanılarak hazırlandı. İç nokta ve çizgi açıları yuvarlatılıp, mine kenarlarına bizotaj yapılmadan, butt-joint tasarımında hazırlandı. Dişler üzerinde dijital ölçüler alınıp CAD-CAM aracılığıyla rezin nano-seramik bloklar (Grandio Blocs, VOCO GmbH, Cuxhaven, Almanya) kullanılarak indirekt restorasyonlar üretildi ve simante edildi. Tüm dişler, 30 saniye bekleme süresi ve 10 saniye transfer süresi ile 5°C ile 55°C arasında 10.000 döngü olacak şekilde SD Mechatronik Termocycler THE-110 (Feldkirchen-Westerham, Almanya) kullanılarak ısıl döngüye tabi tutuldu. Daha sonra örnekler çiğneme simülatörüne (CS-4.2; SD Mechatronik, Feldkirchen-Westerham, Almanya) yerleştirilip oda sıcaklığında (23 ± 1°C) ve %100 nemde 50.000 döngüye (100 N ve 1.7 Hz) tabi tutuldu. Micro-CT ile gap oluşumu analizi mikrotomografi sistemi SkyScan 1174 (Skyscan, Kartuizersweg, Kontich, Antwerp, Belçika) ile yapıldı. Micro-CT analizi ile numuneler üzerinde herhangi bir bozulma olmayacağı için numuneler üniversal test cihazına (instron) yerleştirilerek, dişlerin santral fossalarına 0,5 mm/sn hızla uygulanan 5 mm çapındaki çelik bilye yardımıyla kırıldı. Kırma dayanım değerleri Newton (N) cinsinden ölçüldü. Kırılan numuneler ışık mikroskobu (SMZ1000, Nikon, Japonya) ile x0.8 büyütme kullanılarak incelenip fotoğraflandı ve kırık tiplerine göre sınıflandırıldı. Gap oluşumu analizi ve kırma dayanımı analizi için normalliğe Shapiro Wilks, varyans homojenliğine Levene testi ile bakıldı. Gruplar arası fark tek yönlü varyans analizi (One way ANOVA) ile belirlendi. Farklılığı yaratan grup Tukey testi ile belirlendi. Gap oluşumu analizinde M (mezial) değerleri içerisinde en yüksek değer (mm3) Grup 3'te (0,572±0,326), en düşük değer (mm3) Grup 1'de (0,162±0,044) gözlendi. D (distal) değerleri içerisinde tüm gruplar istatistiksel olarak benzer gap oluşumu değerlerine sahiptir (p>0.05). Grup 2 ve Grup 3'te M ve D değerleri istatistiksel olarak benzerdir (p<0.05). Kırma dayanımı analizinde en yüksek değer (Newton) Grup 5'te gözlendi (2905,15±492,69). Tip 4 kırıklar %40 oranla en çok Grup 1'de gözlendi. Sadece restorasyonun dahil olduğu hafif tipteki tip 1 kırıklar %60 oranla en çok Grup 3'te gözlendi. Isıtılmış kompozit VisCalor (VOCO GmbH, Cuxhaven, Almanya), indirekt restorasyonların simantasyonunda kullanıldığında geleneksel rezin simanla benzer performansı göstermiş olup alternatif bir simantasyon ajanı olarak kullanımı önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the gap formation of indirect inlay restorations produced with CAD/CAM, cemented with preheated composites and conventional resin cement in comparison with teeth restored with direct composites and to examine and evaluate the fracture strength values and fracture types of all produced restorations in comparison with natural teeth. For the preparation of the specimens, 50 human molar teeth of similar dimensions, without any caries, cracks or hypoplastic defects and with an indication for extraction due to orthodontic or periodontal reasons were selected and randomly divided into 5 groups with 10 specimens in each group. After standard inlay preparation, dual-cure resin cement Bifix Hybrid Abutment (VOCO GmbH, Cuxhaven, Germany) was used for cementation of indirect restorations in Group 1. VisCalor® preheated composite (VOCO GmbH, Cuxhaven, Germany) was used for cementation in Group 2 after being heated for 30 seconds according to the manufacturer's instructions. Filtek One Bulk-Fill Composite (3M/ESPE, St. Paul, USA) was applied by heating using the VisCalor® Dispenser (VOCO GmbH, Cuxhaven, Germany) for cementation in Group 3. Cavities in Group 4 were restored with direct resin composite Filtek Z250 (3M/ESPE, St. Paul, USA) using the incremental method. Specimens in Group 5 were kept in their natural state without opening any cavity. After the extracted teeth were cleaned, they were first stored in chloramine-T trihydrate solution and then in distilled water until the experimental stage. Standardized Class II MOD inlay cavities were prepared with one proximal box in the enamel (1-1.5 mm above the cementoenamel junction) and the other in the dentin (1-1.5 mm below the cementoenamel junction). The dimensions of the cavities were prepared as 4.0 mm wide and 3-3.5 mm deep in the occlusal isthmus and 5.0 mm wide in the proximal boxes. The depth of the proximal box to the axial pulp walls was 1.5 mm. A periodontal probe was used to measure the cavity dimensions. The cavity walls were prepared using diamond burs under water cooling to obtain a 10 to 12 degree angle taper. Internal point and line angles were rounded and prepared in a butt-joint configuration without beveling the enamel edges. Digital impressions were taken on the teeth and indirect restorations were fabricated and cemented using resin nano-ceramic blocks (Grandio Blocs, VOCO GmbH, Cuxhaven, Germany) via CAD-CAM. All teeth were thermally cycled using SD Mechatronik Thermocycler THE-110 (Feldkirchen-Westerham, Germany) for 10,000 cycles between 5°C and 55°C with a dwell time of 30 seconds and a transfer time of 10 seconds. The samples were then placed in a chewing simulator (CS-4.2; SD Mechatronik, Feldkirchen-Westerham, Germany) and subjected to 50,000 cycles (100 N and 1.7 Hz) at room temperature (23 ± 1°C) and 100% humidity. Micro-CT gap formation analysis was performed using the microtomography system SkyScan 1174 (Skyscan, Kartuizersweg, Kontich, Antwerp, Belgium). Since there would be no deterioration on the samples with micro-CT analysis, the samples were placed in the universal testing machine (instron) and fractured with a 5-mm-diameter steel ball applied to the central fossa of the teeth at a speed of 0.5 mm/sec. Fracture strength values were measured in Newtons (N). The fractured samples were examined and photographed using a stereo microscope (SMZ1000, Nikon, Japan) using x0.8 magnification and classified according to the modes of fracture. For gap formation and fracture strength analysis, normality was checked with Shapiro Wilks and variance homogeneity was checked with Levene test. Differences between groups were determined with one way analysis of variance (One way ANOVA). The group creating the difference was determined with Tukey test. In the gap formation analysis, the highest value (mm3) among the M (mesial) values was observed in Group 3 (0.572±0.326), and the lowest value (mm3) was observed in Group 1 (0.162±0.044). In the D (distal) values, all groups had statistically similar gap formation values (p>0.05). M and D values in Group 2 and Group 3 are statistically similar (p<0.05). In the fracture strength analysis, the highest value (Newton) was observed in Group 5 (2905.15±492.69). Type 4 fractures were mostly observed in Group 1 with a rate of 40%. Mild type 1 fractures, which only included the restoration, were mostly observed in Group 3 with a rate of 60%. The preheated composite VisCalor (VOCO GmbH, Cuxhaven, Germany) showed similar performance to conventional resin cement when used for cementation of indirect restorations and can be recommended as an alternative cementation agent.