Şanlıurfa'nın merkez ilçelerindeki farklı su örneklerinde fekal kirliliğin araştırılması
Investigation of fecal pollution of different water samples from central districts of Sanliurfa
- Tez No: 571616
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT AHMET OYMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Su canlıların yaşamsal faaliyetlerini yerine getirebilmeleri için önemli ve yerine başka bir maddenin konulması söz konusu olmayan bir maddedir. Dolayısı ile suyun insan hayatındaki yeri ve önemi vazgeçilemeyecek seviyededir. Ancak çeşitli faaliyetler sonucunda su kirlenmekte dolayısı ile bu kirlilikde suda yaşayan canlıları ve suyu kullanan canlıların tümünü doğrudan etkilemektedir. Suyun kirlenme seviyesine göre su kalitesinde düşüş olmaktadır. Su kirliliği; suyun fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerinin bozunarak suyun kullanımının olumsuz etkilenmesidir. İnsan sağlığını en çok etkileyen kirlenme suyun mikrobiyolojik yönden kirlenmesidir. Sulardaki mikrobiyal kirliliğin en önemli nedeni ise fekal kirliliktir. Çalışmamızda Şanlıurfa'nın merkez ilçelerindeki farklı su örneklerinde 2018-2019 yılları arasında mevsimsel olarak analizler yapılarak fekal kirlilik araştırılmıştır. Çalışmamızda yapılan 136 analiz sonucuna göre toplam noktaların %19,1'inde (26 noktada) fekal kirlilik görülmüştür. Kirlilik sonuçları mevsimsel olarak değerlendirildiğinde fekal kirliliğin; %30,8'i (8 noktada) kış mevsiminde, %23,1'i (6 noktada) ilkbahar mevsiminde, %23,1'i (6 noktada) yaz mevsiminde, %23,1'ide (6 noktada) sonbahar mevsiminde görülmüştür. Bölgesel olarak ele aldığımızda yine yapılan 136 analiz sonucuna göre fekal kirliliğin; 23,1'i (6 noktada) Haliliye ilçesinde, %61,5'i (16 noktada) Eyyübiye ilçesinde, %15.4'üde (4 noktada) Karaköprü ilçesinde görülmüştür. Su çeşidine göre ele aldığımızda ise yapılan 136 analiz sonucuna göre fekal kirliliğin; %3,8'i (1 noktada) şehir şebeke suyunda, %3,8'i (1 noktada) kuyu suyunda, %46,2'si (12 noktada) göl suyunda, %46,2'side (12 noktada) kanalizasyon suyunda görülmüştür. Çalışma sonuçlarına göre gerekli öneriler sunulmuş olup fekal kirliliğin neden olduğu durumlar ve engelleyici çözümler ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Water is a very important material to fulfil vital activities of living things and it is not possible to replace with another substance. Therefore, the place and importance of water in human life is indefeasible. However, as a result of various activities, water is polluted and therefore directly affects all aquatic organisms and all living things using water. According to the level of water contamination, water quality decreases. Water is adversely affected by the physical, chemical and biological properties degredataion and this is called as water pollution. Contamination that affects human health most is the microbiological contamination of water. Fecal contamination is the most important cause of microbial contamination in waters. In our study, fecal pollution was investigated in different water samples from the central districts of Sanliurfa between 2018-2019. With regard to the results of 136 analyzes performed in our study, fecal pollution was observed in 19.1% (at 26 points) of total points. When the pollution results are evaluated in terms of season; the fecal pollution is seen 30.8% (8 points) in winter, 23.1% (6 points) in the spring season, 23.1% (6 points) in summer season, 23.1% (6 points) in autumn season. According to the results of 136 analyzes performed regionally, fecal contamination is seen 23.1 % (6 points) in the district of Haliliye, 61.5% (16 points) in Eyyubiye district, 15.4% (4 points) in the Karaköprü district. According to the results of 136 analysis in terms of water type, fecal contamination is seen, 3,8% (at 1 point) in city water, 3,8% (at 1 point) in well water, 46,2% (at 12 points) in lake water, 46,2% (at 12 points) sewage water. According to the results of the study, the situations caused by fecal pollution, preventive solutions and necessary suggestions are presented.