Amiloz/Amilopektin oranının patlamış mısırın kalite özellikleri üzerine etkisinin belirlenmesi
The effect of Amylose/Amylopectin ratio on quality properties of popcorn
- Tez No: 571643
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN COŞKUNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Patlak mısır, geçmişten günümüze tüm dünyada oldukça fazla tüketilen bir atıştırmalıktır. Her mısır tanesinin patlamamasıyla birlikte Zea mays var. everta patlak mısır tanesi olarak bilinmektedir. Bu çalışmada, 6 patlak mısır çeşidi ve 36 çeşit adayının fiziksel, kimyasal, teknolojik ve duyusal analizlerinin yanı sıra, amiloz/amilopektin oranının patlama kalitesine etkisi incelenmiştir. Patlatma işlemi ev tipi sıcak havalı patlatma makinası yardımıyla laboratuvar koşullarında gerçekleştrilmiştir. Patlak tanelerin bazı fiziksel (tane iriliği, bin tane ağırlığı, hektolitre ağırlığı, renk ölçümleri), kimyasal (nem, ham protein, ham kül, ham yağ, ham selüloz, toplam karbonhidrat, toplam enerji, amiloz/amilopektin oranı), teknolojik (patlama hacmi, patlamayan tane sayısı) ve duyusal (patlamış tane büyüklüğü ve homojenliği, renk, sertlik, yumuşaklık, tat, koku, çiğnenebilirlik, sakızlaşma, dişlerde bıraktığı kalıntı ve genel kabul edilebilirlik) özellikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Popcorn is a snack food that has been consumed quite a lot all over the world from past to present. Zea mays var. everta have always been known as popcorn grains. In this study, physical, chemical, technological and sensory analysis of 6 popcorn varieties and 36 types of candidates, as well as the effect of amylose / amylopectin ratio on the burst quality were investigated. The blasting process was carried out in laboratory conditions in a machine that detonated with the help of domestic hot air. Some physical (grain size, one thousand grain weight, hectoliter weight, color measurements), chemical (moisture, crude protein, crude ash, crude oil, crude cellulose, total carbohydrate, total energy, amylose / amylopectin ratio), technological volume, non-explosited grain number) and sensory properties (puffed grain size and homogeneity, color, hardness, softness, taste, odor, chewiness, guming, residue on the teeth and general acceptability) were determined.