Mikroişlemci kontrollü, likit kristal göstergeli (LCD) bir akaryakıt pompası sayacının tasarımı ve imalatının gerçekleştirilmesi
  1. Tez No: 57165
  2. Yazar: SELMA ARICAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞABAN ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada akaryakıt, su dolum istasyonları gibi akışkan kontrolünün gerekli olduğu alanlarda kullanılmak üzere bir otomasyon cihazı tasarlanmıştır. Cihazın kontrol ettiği mekanik kısım, akışkanın geçtiği boru hattı üzerine sırayla yerleştirilen tank, pompa, akış-miktarı ölçüm düzeneği (Brodimetre+Pulser) ve selonoid valfden oluşmaktadır. Kontrol işlemi, Intel 803 1 mikrodenetleyicisi temel alınarak geliştirilen bir mikrobilgisayar ile gerçekleştirilmiştir. Referans değerlerin (litre, fiyat gibi) girilebilmesi ve sistemden akan akışkanın hacmi ile bu değerlerin gözlenebilmesi için mikrobilgisayara bir tuş takımı ile LCD'ler bağlanmıştır. Mekanik kısımda, Brodimetre'nin yerleştirildiği ölçüm noktasındaki akışkanın hacmi (İt.) Brodimetre tarafından önce fiziksel bir işarete dönüştürülür. Dönme hareketi formundaki bu fiziksel işaret, Brodimetre ile akuple olan ve içerisinde devir ölçmek için kullanılan optik gözler ile bir işaret düzenleyici devrenin bulunduğu Pulser adı verilen bir eleman tarafından mikrobilgisayar ile uyumlu elektriksel işaretlere dönüştürülür. Puls- dizisi şeklinde alman bu işaretler, İntel 8031 mikrodenetleyicisinin içinde yeralan Zamanlayıcı/Sayıcı ünitesini tetikler. Mikrobilgisayarda sayılan puls'ler ile akışkanın hacmi arasında, ölçüm düzeneğinin fiziksel yapışma bağlı olarak belirli bir orantı mevcuttur. Bu oran dikkate alınarak hazırlanan bilgisayar programı yardımıyla başlagıçta girilen referans değer ile sistemden akan akışkan-miktarı belli aralıklarla karşılaştırılır. Mikrobilgisayar, akışkanın geçişine izin veren pompa ile selonoid valf i bu karşılaştırma işleminin sonucuna göre kontrol eder. ANAHTAR KELİMELER: Akış-Ölçme, Pompa, Selonoid Valf, Intel 8031 Mikrodenetleyici, Mikrobilgisayar.
Özet (Çeviri)
In this study, an automation device was designed to be used in the places need fluid control such as water, fuel-oil etc. filling stations. The mechanic section controlled by the automation device consists of a tank, a pump, a measuring apparatus, and a solenoid valve were placed along the fluid flowing pipe line successively. Control process is fulfilled by a microcomputer developed with using Intel 8031 microcontroller. To input reference values (litter, price etc.) and to monitoring these values, the LCD's and a keypad was added to microcomputer. In the mechanic section, volume (It.) of fluid flowing is measured as rotating motion by a Brodymeter placed at measurement point. A component is which called pulsar, coupled with Brodymeter and consists of optic holes used to measure rotating and a signal modifying circuit, converts rotating motion into electrical signal. This pulse- formed signal trigs Timer/Counter unit in Intel 803 1 microcontroller. A ratio determined with physical structure of measuring apparatus exists between pulse counts and volume of the fluid flowing. By software the volume is compared with reference value periodically. According to this comparison, microcomputer controls motor-pump and solenoid valve in the mechanic section. KEY WORDS: Flow-measurements, Motor-pump, solenoid valve, Intel 8031 microcontroller, Microcomputer.