Sıcaklık kontrolü için PID kontrollu mikroişlemci sistemi tasarımı
Design of a microprucessor system with PID control for temperature control
- Tez No: 76885
- Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA KEMAL YOĞURTÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 424
Özet
ÖZET Mikroişlemci ile PID kontrol çalışmasının amacı günümüzde yaygın bir şekilde kullanılan oransal integral ve türevsel kontrolü sayısal ortama aktararak bilgisayar ve mikroişlemci ile sıcaklık kontrolünü yapmak, ülkemizde kolay bulunan malzemeler ile ucuza ve kullanışlı bir devre tasarlamaktır. Mikroişlemci olarak 8 bitlik CPU seçilmiş, 12 bit hassasiyetin sıcaklık kontrolü için yeterli hassasiyet de olduğu düşünülmüştür. Sistemin daha hassas olabilmesi için gerçek zamanlı zamanlayıcılar kullanılmıştır. Kullanıcının işlemleri daha kolay yapabilmesi için klavye, verileri izleyebilmesi içinde likit kristal display kullanılmıştır. Devreler mikroişlemci, ADC/DAC olarak ayrı tasarlanmış bu sayede kullanım arttırılmıştır. Sensör bilgilerinin şebekeden etkilenmemesi için filtre, verilerin düzeltilmesi içinde lineer interpolasyon yöntemi uygulanmıştır. Sisteme güç katıda ayrı bir devre olarak ilave edilmiştir. Mikroişlemci sistemine uzaktan müdahale etmek ve sonuçları saklamak için bilgisayar kontrol modu seri iletişim teknikleri ile yapılmıştır. Neticede analog sistemde yapılacak işlemler ile her defasında değişecek devre tasarımları yerine, hesaplanan değerler ile aynı sonuçlan veren sayısal kontrol sistemi ucuza tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of microprocessor and PID control project is to control temperature with microprocessor kit which uses proportional integral and derivative technic., make the kit easy finding cheap devices. Microprocessor is 8 bits, 12 bits resolutions is enough for this control. Also system has real time interval timer, this makes high quality control. For easy usage, the keyboard and LCD interfaced to the system. In the system, microprocessor and ADC / DAC kit made separately for debuging errors. For lineraize the sensor value a lineer interpolation method used. The power reguired for the system supplied from a high power circuit. The whole system can be controlled by a host computer in request. In finali, a digital control system was developed instead of analog system control.