Konya'da doğal olarak yetişen bazı bitkilerde uçucu yağ miktarları ve uçucu yağların antimikrobiyal etkileri
  1. Tez No: 57164
  2. Yazar: MEHTAP AKIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL GÜR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırma, Konya'da doğal olarak yetişen 17 bitki türünün uçucu yağ verimlerini ve uçucu yağların bazı 20 mikroorganizmaya (bakteri, küf, maya) karşı antimikrobiyal etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bitkilerin çiçeklenme ve sonrası dönemlerine ait kurumaddede uçucu yağ miktarları sırasıyla en düşük % 0.07 ve % 0.03, en yüksek % 4.0 ve % 3.47 olup, ortalama % 0.97 ve % 0.72 arasındadır. Kurumaddede en düşük uçucu yağ miktarına sahip bitki türleri Compositae familyasından Anthemis wiedemanniana ve Labiatae familyasından Teucrium polium olup, en yüksek uçucu yağ miktarı ise Pinaceae familyasından Cedrus libani türüne aittir. Chenopodiıtm botrys, Anthemis wiedemanniana, Pinus nigra, Sabria ceratophylla, Cedrus libani, Juniperus foetidissima ve Thymus sipyleus uçucu yağlan 111Staphylococcus aureus, Bacillus subtilis, Rhizopus arrhizus ve Saccharomyces bailii'- ye, Artemisia santonicum, Thymus zygioides ve Echinophora tenuifolia uçucu yağlan Bacillus subtilis, Klebsiella pneumoniae, Staphylococcus aureus ve Aspergillus parasiticus NRRL 2999 ve 3240'a, Salvia cryptantha, Teucrium polium ve Ziziphora temıior uçucu yağlan Staphylococcus aureus, Kluveromyces fragilis, Kluveromyces lactis, Saccharomyces rouxii ve Penicillium chrysogenicum\ Achillea wilhelmsii, Achillea biebersteinii ve Anthemis cretica uçucu yağlan ise Aspergillus parasiticus NRRL 2999 ve Trichoderma viridae' ye karşı antimikrobiyal etki göstermişlerdir.ANAHTAR KELİMELER: Aromatik bitki, uçucu yağ miktarı, mikroorganizma, antimikrobiyal etki. IV
Özet (Çeviri)
Totally 17 plant species growing naturally in Konya were studied for essential oil contents and activities on 20 microorganisms including bacteria, moulds and yeasts. On the basis of dry matter, essential oil contents of the plant species collected during and after the flowering were between 0.07 - 0.03 % (minimum), 4.0 - 3.47 % (maximum) and 0.97, 0.72 % (average) respectively. Among the plants examined, the species with lowest essential oil contents were Antkemis wiedemarmiana and Teucriwn polium, whereas the highest oil content was obtained from Cedrus libani. Chenopodium botrys, Anthemis wiedemarmiana, Firms nigra, Salvia ceratophylla, Cedrus libani, Juniperus foetidissima and Thymus sipyleus were found to have antimicrobial effects on Staphylococcus aureus, Bacillus subtilis, Rhizopus arrhizusStaphylococcus aureus, Bacillus subtilis, Rhizopus arrhizus ve Saccharomyces bailii'- ye, Artemisia santonicum, Thymus zygioides ve Echinophora tenuifolia uçucu yağlan Bacillus subtilis, Klebsiella pneumoniae, Staphylococcus aureus ve Aspergillus parasiticus NRRL 2999 ve 3240'a, Salvia cryptantha, Teucrium polium ve Ziziphora temıior uçucu yağlan Staphylococcus aureus, Kluveromyces fragilis, Kluveromyces lactis, Saccharomyces rouxii ve Penicillium chrysogenicum\ Achillea wilhelmsii, Achillea biebersteinii ve Anthemis cretica uçucu yağlan ise Aspergillus parasiticus NRRL 2999 ve Trichoderma viridae' ye karşı antimikrobiyal etki göstermişlerdir.ANAHTAR KELİMELER: Aromatik bitki, uçucu yağ miktarı, mikroorganizma, antimikrobiyal etki. IV