Mardin Mor Efrem Manastırı kilisesi koruma ve restorasyon önerisi
The conservation and restoration project of Mor Efrem Monastery Church in Mardin
  1. Tez No: 571670
  2. Yazar: HEVAL AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M.MÜCAHİT YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Mor Efrem Manastırı Kilisesi 1884 yılında Patrik Cercius Şelhet tarafından yaptırılmıştır. Kesme taştan yapılan ve çevresindeki çeşitli yapılardan meydana gelen Kilise, Süryani Katolik Cemaati'ne aittir. Tezin amacı, önemli bir kültür mirası olan Mor Efrem Manastırı Kilisesi'nin korunması için proje hazırlamak ve gerekli müdahalelerin içeriğini belirtmektir. Tez çalışması, Mor Efrem Manastırı Kilisesi'nin günümüzdeki durumunun ayrıntılı betimlemesini, rölöve, restitüsyon ve restorasyon projelerini içermektedir. Sonuç olarak, hazırlanan projelerle Mor Efrem Manastırı Kilisesi'nin korunması ve yaşatılması için gerekli müdahalelerin niteliği anlatılmıştır. Bu çalışma, yapı ve çevresinin kültür mirası olarak gelecek nesillere aktarımı için yol haritası niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Mor Efrem Monastery Church was built by Patriarch Cercius Şelhet in 1884. The church is constructed cut stone and consists of priest rooms and various buildings around. The Church belongs to the Syriac Catholic Community. The aim of the thesis is to prepare a project for the protection of Efrem Monastery Church, which is an important cultural heritage, and to indicate the contents of the necessary interventions. The thesis work includes a detailed description of the current state of the Mor Efrem Monastery Church, as well as surveying, restitution and restoration projects. As a result, the nature of the interventions required for the renovation and survival of the Mor Efrem Monastery Church, as well as the projects prepared, have been described. This work structure and its surroundings carry the character of a roadmap for transfer to future generations as cultural heritage.