Yapraktan uygulanan kitosan, demiroksit ve kitosan-demiroksit kompleksi nanopartiküllerinin hypericum triquetrifolium turra'nın sekonder metabolitleri üzerine etkisi
The effect of foliar application of chitosan, ironoxide and chitosan-ironoxide complex nanoparticules on secondary metabolites of Hypericum triquetrifolium Turra
- Tez No: 571669
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÇETİN ÖZEN, PROF. DR. BİLSEN TURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Hypericum triquetrifolium Turra. hiperisin ve türevleri gibi antidepresan olarak kullanılan sekonder metabolitleri içeren tıbbi bir bitkidir. Bitkinin belirli gelişim aşamasında ya da stres sırasında üretilen sekonder metabolit miktarını artırmak için çeşitli elisitörler kullanılmaktadır. Son yıllarda daha kullanışlı olduğu ve kolay alınabildiği için nano elisitörlerin kullanımı yaygınlaşmıştır. Bu çalışmada çiçeklenme öncesi ve tam çiçeklenme döneminde yapraktan uygulanan 50 ppm, 75 ppm, 100 ppm ve 150 ppm konsantrasyonlarındaki kitosan, demiroksit ve kitosan-demiroksit kompleksi nanopartiküllerinin H. triquetrifolium'un fenolik bileşikleri üzerine olan etkisi araştırılmıştır. Çiçeklenme öncesi dönemde 75 ppm'lik demiroksit ve kitosan demiroksit kompleksi nanopartikülleri; hesperidin, klorojenik asit, hiperosit, rutin, kuersitrin, kampferol ve hiperforin miktarlarında istatistiksel bakımdan önemli artışlar meydana getirmiştir. Yine bu dönemde uygulanan 150 ppm'lik kitosan nanopartikülü; hesperidin, hiperosit ve hiperforin miktarlarını artırmıştır. Tam çiçeklenme döneminde, 150 ppm demiroksit nanoparçacıkları hesperidin, klorojenik asit, hiperosid, rutin, kuersitrin, hiperforin ve kampferol miktarlarını arttırmıştır. 150 ppm kitosan'da klorojenik asit, hiperosit, kuersitrin, psödohiperisin ve hiperisin miktarları artmıştır. Aynı dönemde 100 ppm'lik kitosan rutin ve kampferol konsantrasyonu artmıştır. 100 ppm kitosan demiroksit kompleksinin nanoparçacıkları da kuersitrin, kampferol ve psödohiperisin miktarını arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
Hypericum triquetrifolium Turra. is a medicinal plant containing secondary metabolites used as antidepressants, such as hypericin and its derivatives. Various elicitors are used to increase the amount of secondary metabolite produced at the particular stage of development or during stress. In recent years, the use of nano elicitors have become widespread since it is more convenient and easily available. In this study, the effect of 50 ppm, 75 ppm, 100 ppm and 150 ppm concentrations of chitosan, ironoxide and chitosan-ironoxide complex nanoparticles on phenolic compounds of H. triquetrifolium were investigated before flowering and during full flowering period. In the pre-flowering period, 75 ppm iron oxide and chitosan iron oxide complex nanoparticles have increased statistically significant the amounts of hesperidine, chlorogenic acid, hyperoside, rutine, quercitrin, campferol and hyperforin. 150 chitosan nanoparticles applied in this period have increased the amounts of hesperidin, hyperoside and hyperforin. In full flowering period, 150 ppm iron oxide nanoparticles have increased the amounts of hesperidine, chlorogenic acid, hyperoside, rutine, quercitrin, hyperforin and campferol. The amounts of chlorogenic acid, hyperoside, quercitrin, pseudohypericin and hypericin have increased in 150 ppm chitosan. In the same period the concentration of rutine and campferol have increased in 100 ppm chitosan. Nanoparticles of chitosan iron oxide complex of 100 ppm also increased the amount of quercitrin, campferol and pseudohypericin.