La0.94Bi0.06Mn1-xAxO3 (A= Cr, x= 0; 0,05; 0,1; 0,2; 0,25) numunelerinin yapısal, manyetik ve manyetokalorik özelliklerinin belirlenmesi
La0.94Bi0.06Mn1-xAxO3 (A= Cr, x= 0; 0,05; 0,1; 0,2; 0,25) determination of structural, magnetic and magnetocaloric properties of samples
  1. Tez No: 571671
  2. Yazar: UĞUR ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN İZGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi La0.94 Bi0.06 Mn1-x Ax O3 (A= Cr, x= 0; 0,05; 0,1; 0,2; 0,25) NUMUNELERİNİN YAPISAL, MANYETİK VE MANYETOKALORİK ÖZELLİKLERİNİN BELİRLENMESİ Uğur ÖZKAN İnönü Üniversitesi Fen Bilileri Enstitüsü Fizik Anabilim Dalı (xi+69) 2019 Danışman: Prof. Dr. Tekin İZGİ Bu tez çalışmasında, Cr katkılanması ile hazırlanan La0.94Bi0.06Mnl-xCrxO3 (x = 0; 0.05; 0.1; 0.15; 0.2; 0.25) numunelerin yapısal, manyetik ve manyetokalorik özellikleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Hazırlanmış olan tüm numunelerin kristal yapısının ortorombik simetriye sahip olduğu, ancak Mn yerine Cr ile katkılanan bütün numunelerde X-ışını yapı analizlerinde önemli bir değişiklik olmadığı gözlenmiştir. Curie sıcaklığındaki ve Cr katkılı doyum manyetizasyonundaki azalma, Cr-katkılı bileşiklerdeki ferromanyetik etkinin azalmasından kaynaklanabileceği gözlenmiştir. Manyetik entropi değişiminde gözlenen azalma, Cr katkılanmasının artmasıyla doyum manyetizasyonundaki azalmaya neden olabileceği gözlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Perovskite Manganitler, Manyetokalorik Etki, Manyetik Entropi Değişimi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master' s Thesis La0.94 Bi0.06 Mn1-x Ax O3 (A= Cr, x= 0; 0,05; 0,1; 0,2; 0,25) DETERMINATION OF STRUCTURAL, MAGNETIC AND MAGNETOCALORIC PROPERTIES OF SAMPLES Uğur ÖZKAN Inonu University Graduate school of Natural and Applied Sciences Department of Physics (xi+69) 2019 The Counselor of the Thesis: Prof. Dr.Tekin İZGİ In this study, the effects of Cr doping on structural, magnetic and magnetocaloric properties of La0.94Bi0.06Mn1-xCrxO3 (x = 0; 0.05; 0.1; 0.15; 0.2; 0.25) samples were investigated. It was observed that all the samples had orthorhombic symmetry, although there was no significant change in the X-ray structure analyzes of all the samples doped with Cr instead of Mn. The decrease in Curie temperature and saturation magnetization with Cr content could be due to reduced ferromagnetic effect in Cr-doped compounds. The decrease in magnetic entropy change could be due to the reduction in saturation magnetization with increasing Cr content. KEY WORDS: Perovskite Manganits, Magnetocalorik Effect, Magnetic Entropy Change