Mardin Müzesi'nde Bulunan lüleler
Mardin Museum The Clay pipes
  1. Tez No: 577078
  2. Yazar: AYSUN KÜBRA ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURŞEN ÖZKUL FINDIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzecilik, Sanat Tarihi, Museology, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Mardin Müzesi binası 1895 yılında Antakya Patriği Behnam Banni tarafından Süryani Katolik Patrikanesi olarak yaptırılmıştır. 1995 yılında Mardin Müzesi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Müzedeki eserler; M.Ö. 4000'den, M.Ö. 7. yüzyıla kadar olan döneme ait eserlerdir. Salonlarda Eski Tunç, Pers, Hellenistik, Roma, Bizans, Büyük Selçuklu, Artuklular ve Osmanlı devirlerine ait tabletler, silindir ve damga mühürler, figürinler, takılar, altın, gümüş ve bakır sikkeler, gözyaşı şişeleri kandiller ve lüleler sergilenmektedir. Lülenin kelime kökeni Farsçadır ve emzik anlamına gelir. Genellikle pişmiş topraktan yapılan tütün veya benzeri maddelerin içlerine doldurularak içildiği araçlardır. Lüle; ağızlık, çubukluk ve lüle olmak üzere üç parçadan oluşur. Duman yoluna veya çanağa çubuk takılır. Lüle, Amerika'nın keşfiyle tanınmış ve Avrupa, Afrika ve Asya'da da giderek evrensel bir alışkanlığa dönüşmüştür. Osmanlı İmparatorluğu'nda 1600'lerden itibaren kullanılmaya başlanmıştır. Kazılarda yoğun olarak ele geçen lülelerle ilgili çalışmalara 19. yüzyılın 2. yarısından itibaren başlanmıştır. Mardin Müzesi'nde yer alan, araştırma yaptığım bütün, bütüne yakın ve kırık 100 lüle bulunmaktadır. 17. 18. ve 19. yüzyıllara tarihlendirme yaptığım lülelerde 9 tip tespit edilebilmiştir. Araştırmasını yaptığım lülelerin büyük bölümü halktan satın alma olup bir kısmı Nüsaybin Mor Yakup Kilisesi kazısından çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mardin Museum building was built in 1895 by the Patriarch of Antioch Behnam Banni as the Syriac Catholic Patriarchate. In 1995, it was used as Mardin Museum. Works in the museum; B.C. 4000, BC. They belong to the period up to the 7th century. In the halls, Old Bronze, Persian, Hellenistic, Roman, Byzantine, Great Seljuk, Artuqids and Ottoman era tablets, cylinders and stamps, figurines, jewelry, gold, silver and copper coins, tear bottles, candles and nozzles can be exhibited. Pipe word origin is Persian and comes from the pacifier history. Tobacco made from dirty terracotta or similar means can be filled and drunk. Clay pıpes; before the three parts: mouthpiece, rod holder and nozzle. A rod is attached to the smoke path or the dish. Pipe has been used in the European region of America, Europe in Europe, Europe in Europe, Europe in Europe's Ottoman Empire since the 1600s. The excavations started on the second half of the 19th century. The research area in the Mardin Museum has a total of 100 nozzles that are close to the whole and broken. 17. The dating of 18th and 19th centuries was made by identifying 9 clues in the ringlets. Nusaybin Mor Yakup Church was removed from the accident.