Perception of generation y United States of America residents on controversial marketing
Amerika Birleşik Devletlerinde ikamet etmekte olan y neslinin çelişkili pazarlamaya karşı görüşleri
- Tez No: 571677
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLBERK GÜLTEKİN SALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmanın amacı, Amerika Birleşmiş Devletlerinde ikamet etmekte olan, y neslinin çelişkili pazarlama 'ya karşı görüşlerini ortaya çıkarmaktır. Pazar içerisinde karar verenler olarak büyümekte olan bu grubun, markalar tarafından çelişkili durumlarda markalar tarafından alınan pozisyona karşı açık hisleri ve bu hislerin onları sonuç olarak hangi yöne ilerlettiği incelenmek istenmiştir. Yükselişte olan, markalar ve bilindik kişilerin sosyal konularda duruş alarak yerlerini belirtip, birçoğunu uzaklaştırmayı riske alarak destekçilerini kendilerine yaklaştırma çabası göz ardı edilemez derecede. Marka/bilindik kişilerin paylaşılan ortak fikir, değer ve motivasyonları kullanarak yarattığı tüketici temas noktaları sayesinde tüketicinin marka/bilindik kişi ile bağ kurmasını sağlamanın önemi hafife alınmamalıdır. Bu çalışmada belirlenmiş bir grup insanın bu girişimler sonucu hangi seviyede etkilendiklerini incelemeye aldık. Derinlemesine görüşme taktiği kullanılarak 10 y nesline ait Amerika Birleşik Devletleri'nde ikamet eden kişiler gönüllü olarak mülakata tabi tutulmuştur. Soruların çok kişisel olması, Birleşik Devletlerde bu tarz konuların cevaplayanlar tarafından çok fazla konuşulmayan konular olarak adlandırılması nedeniyle bu taktik seçilmiştir. Umarım bu çalışma bir köprü görevi görür ve temel alınarak bu çalışma üzerinden daha çok çalışma yapılır. Bu alanda yapılmış çalışmalar yeterli değildir.
Özet (Çeviri)
This study aims to indicate the perception of generation y residents of United States of America on controversial marketing. The raw emotions felt by this group of people who are the growing decision makers in the market on brands taking a stance on controversial matters, and where do these emotions lead them ultimately. The increase in the popularity of brands and certain significantly known individuals taking stance on social matters in order to receive supporters while risking alienating others as a calculated attempt cannot be ruled out. The power of creating touch points that will help consumers cope with the brand/individual through shared ideas, values and motivations should not be taken for granted. In this paper, we focused on the levels which a certain group of consumers cope with brands/individuals through such attempts. Through in-depth interviews, 10 generation Y United States of America residents voluntarily were interviewed. Due to the nature of the questions which were characterized as natural and problems that people in USA avoid talking about, the method of in-depth interview was chosen. I hope that this research will be the gateway to many other in this specific field because there are no sufficient studies done. This descriptive study may be a start point for many others.