Türkiye ve Irak'ta vergi uyuşmazlıklarının çözüm yolları
Remedy of tax dispute in Turkey and Iraq
- Tez No: 571690
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT SÜLEYMAN ÜSTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Günümüzde devletlerin gelirleri içerisinde vergilerin önemli bir yer teşkil ettiği görülmektedir. Vergi, devletlerin kamu giderlerinin finansmanı için zorunlu ve karşılıksız olarak toplumu oluşturan tüm bireylerden topladığı paralardır. Devletlerin gelir elde etmek için toplamış oldukları vergilerin hukuki dayanağı anayasa ve kanunlardır. Devletlerin kamu harcamalarını karşılayabilmek için vergi gelirlerini arttırma girişimlerine karşın, mükellefler ise daha az vergi ödemek için vergiden kaçınma yollarını bulmaya çalışmaktadırlar. Bu durum ise mükellef ile devlet arasında vergi konularında uyuşmazlık çıkmasına sebep olmaktadır. Türkiye'de olduğu gibi Irak'ta da kamu gelirleri içerisinde vergiler önemli bir yer teşkil etmektedir. Bundan dolayıda mükellef ile vergi idaresi arasında uyuşmazlıklar meydana gelmektedir. Vergi uyuşmazlıklarının çözümlenmesi için farklı yollar bulunmaktadır. Türkiye'de vergi uyuşmazlıklarının çözümlenmesinde idari yani barışçıl çözüm yolları ve yargı yolu bulunmaktadır. Benzer bir uygulama Irak hukuk sisteminde de yer almakatdır. Bu çalışmada, ilk olarak Türkiye ve Irak'ta vergi uyuşmazlığının ne olduğu ve ne şekilde doğduğu, uyuşmazlığın doğumuna neden olan faktörlerin çeşitlerinin neler olduğu ve uyuşmazlıklarının çözümlenmesine ilişkin hususlara değinilecektir. Daha sonra ise Türk ve Irak hukukunda vergi uyuşmazlıklarının ortadan kaldırılması için hangi yolların kullanıldığından bahsedilerek, bunlar arasındaki farklılıklar ve benzerliklerin neler olduğuna değinilecektir
Özet (Çeviri)
Today, it is seen that taxes constitute an important place in the incomes of states. Tax is the amount that is collected from all individuals who make up the society compulsory and unrequited for the financing of public expenditures. The legal basis of the taxes collected by the states to generate income is the constitution and the laws. In spite of states' attempts to increase tax revenues to cover public expenditures, taxpayers are trying to find ways to avoid tax to pay less tax. This situation causes tax disputes between the taxpayer and the state. Taxation in public revenues in Turkey in Iraq poses an important place. Therefore, disputes occur between the taxpayer and the tax administration. There are different ways to resolve data conflicts. There is so peaceful settlement of administrative and judicial review in the resolution of tax disputes in Turkey. A similar practice takes place in the Iraqi legal system. In this study, first, what is the tax dispute in Turkey and Iraq, in what manner he was born and where the variety of factors that led to the birth of the dispute was going on, issues will be addressed in the resolution of disputes. Then, the ways in which Turkish and Iraqi laws are used to eliminate tax disputes will be mentioned and the differences and similarities between them will be mentioned.