Okul öncesi 4-5 yaş çocuklarına uygulanan bütünleştirilmiş yaratıcı drama ve sanat etkinliklerinin yaratıcı düşünme becerilerine etkisi
The effect of integrated creative drama-art activities applied to 4-5 years old pre-school children on creative thinking skills
  1. Tez No: 571692
  2. Yazar: AYÇA ENGİN GÖKBEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL DEHA DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yaratıcı Drama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırma, okul öncesine devam eden dört-beş yaş çocuklarına uygulanan bütünleştirilmiş yaratıcı drama-sanat etkinliklerinin yaratıcı düşünme becerilerine etkisini incelemeyi amaçlamıştır. Araştırmanın evrenini, 2015-2016 eğitim-öğretim yılında Bilecik ili Bozüyük ilçesinde bulunan bir ilkokulda okul öncesine devam eden dört-beş yaş grubu çocuklar oluşturmaktadır. Araştırmanın örnekleminde 17'si deney grubunda, 13'ü kontrol grubunda olmak üzere toplam 30 öğrenci yer almaktadır. Araştırmada bütünleştirilmiş yaratıcı drama ve sanat etkinliği uygulamalarının okul öncesine devam eden dört-beş yaş çocuklarının yaratıcı düşünme becerilerine etkisini belirlemek amacıyla ön test-son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Grupların yaratıcı düşünme düzeylerini belirlemek için Urban ve Jellen (1996) tarafından geliştirilen Yaratıcı Düşünme Testi-Çizim Ürünü (The Test for Creative Thinking–Drawing Production/TCT-DP) kullanılmıştır. Her iki gruba 10 hafta boyunca toplamda 17 uygulama yapılmıştır. Deney grubuna bütünleştirilmiş drama ve sanat etkinliği uygulamaları yapılırken kontrol grubuna yalnızca sanat etkinliği uygulanmıştır. Araştırmada deneysel işlemden elde edilen verilerin analizinde; normallik testi, bağımsız gruplarda t testi ve bağımlı gruplarda t testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was aimed to investigate the effect of integrated creative drama-art activities applied to 4-5 years old pre-school children on creative thinking skills.The population of the research consists of 4-5 years-old pre-school children in an elementary school in Bozüyük district of Bilecik province in the 2015-2016 academic years. The sample of the study includes 30 students, 17 of them are in the experimental group and 13 of them are in the control group. The experimental design with pre-test and post-test control group was used in this research in order to determine the effect of integrated creative drama-art activities applied to 4-5 years old pre-school children on creative thinking skills. To determine the levels of creative thinking of groups The Test for Creative Thinking–Drawing Production TCT-DP which is developed by Urban and Jellen was used. A total of 17 applications were used on both groups for 10 weeks. While integrated drama and art activities were applied to the experimental group, only the art activity was applied to the control group. In the research the analysis of the data obtained from experimental procedure; test of normality, independent samples t-test and paired samples t-test was used.