Lif sanatında biçim arayışları
- Tez No: 571694
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMAL MEYDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Lif Sanatında biçimde değişim arayışı ve üç boyutluluğa geçiş sürecini konu alan bu tez, yakın tarihte yaşanılan gelişmeleri ve lif sanatına etkisi olmuş çeşitli olayları, akımları, okulları, sergileri ve sanatçıları ele almıştır. Lif Sanatı ilk döneminde tezgâhın sınırlamaları içerisinde duvar askıları olarak vücut bulmuş ve yıllar içinde çeşitli akımların, okulların, sergilerin ve lif sanatçılarının etkisiyle üç boyutlu heykelimsi biçimler almıştır. Lif sanatı kavramı her dönem yeniden tanımlanmış ve diğer yüksek sanatlarda olduğu gibi kendi kimliğini kazanmayı başarmıştır. Lif sanatçısı bugün tasarıma ve üretime hâkim, malzeme ve teknikte özgür seçimleriyle eserlerine tezgâh sınırlandırılmasının ötesinde biçimler verebilmektedir. Arts & Crafts Hareketi, Bauhaus Ekolü, Art Deco, Art Nouvea, Dadaizm, Sürrealizm, Lozan Bienalleri gibi sergilerin, Cranbrook Sanat Akademisi gibi okulların biçim üzerine etkisi incelenmiş, tarih, politika, savaş ve ekonominin lif sanatı üzerindeki etkilerine değinilmiş ve yakın dönemin lif sanatçılarının devrim yaratan uygulamaları bu tezde örneklendirilmiştir. İlk zamanlarda kadın işi olarak görülen veya zanaat olarak sanat dünyasından dışlanan lif sanatı uzun bir yol kat etmiştir. Özellikle 1950'lerde başlayan ve 1970'li yılların sonlarına kadar geçen süre lif sanatının biçimsel devrim süreci olarak görülebilir. Zanaat ve sanat tartışmalarının görüldüğü bu dönemde malzemede ve teknikte çeşitlenmeye giden lif sanatı biçimsel çeşitlilikte de ilerleme göstermiş ve yüksek sanatlar arasında yerine almıştır. Gerek devasa boyutları gerekse eserin fonksiyonel olup olmama anlayışı değişime uğramış ve lif sanatı yeniden şekillenmiştir. Bugün lif sanatçısı diğer bütün sanatçılar gibi estetik kaygılar güden çeşitli akımlardan etkilenen biri olmuştur. Bu tez lif sanatının bu biçimsel yolculuğunu anlatmaktadır. Son olarak, bu tez yazım sürecinde lif sanatında biçim değişimini daha detaylı bir şekilde öğrenme fırsatım oldu ve öğrendiğim bilgileri de yorumlayarak tez uygulama ve tasarım bölümünde altı parçadan oluşan 'His' adını verdiğim bir eserim sunmaktayım.
Özet (Çeviri)
Focusing on The Changes in Form in Fibre Art and The Transition to Three Dimension, this master thesis presents the recent developments, events, movements, schools, exhibitions and fibre artists. At the beginning, fibre art was limited to the loom and fibre works were mainly wall hangings. Since then, various movements, schools, exhibitions and fibre artists has changed fibre art work forms which has become sculpture like three-dimensional works. Fibre Art has redefined itself in every era and has managed to take its place among Fine Arts. Today, a fibre artist masters design; produces her art; and can shape forms by using various materials and techniques free from the limitation of the loom. This thesis examines the impact of Arts & Crafts Movement, Bauhaus Ecole, Art Deco, Art Nouvea, Dadaizm, Surrealism, exhibitions like Lausanne Biennials, Cranbrook Art Academy on Fibre Art Form; refers to the impact of history, politics and economy on fibre arts; and exemplifies the revolutionary fibre work of fibre artists. Fibre art has shown a clear progress and moved away from the struggles of being despised as 'women's work' and being labelled as 'craft' and excluded from fine art circles. Especially, the period from 1950s to 1970s can be seen as the revolution period of the form of fibre art works. During this time, despite the struggles of defining fibre art as craft or art, fibre art diversified its materials, techniques and especially forms; and gained its place among fine arts. With its new gigantic forms and the changing understanding of producing functional versus aesthetic pieces has reshaped fibre art. Today, like all other artists, fibre artists tell their own story with an aesthetic concern which has been affected by various movements. This thesis tells the journey of fibre art forms. Lastly, I have had the opportunity to explore and learn the changes in form in fibre art and this has helped me to interpret what I have learned and produce three dimensional six-pieced fibre art work called 'His'.