Logaritmik Petrovsky denkleminin çözümlerinin azalması
Decay of solutions of logarithmic Petrovsky equation
  1. Tez No: 571707
  2. Yazar: ZEYNEP ÇALIŞIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN PİŞKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tezin ilk bölümünde fen ve mühendislik gibi uygulamalı bilimlerde ortaya çıkan diferansiyel denklemlere kısaca değinilmiş ve çözümlerin azalması ile ilgili temel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde çözümlerin azalması ile ilgili günümüze kadar yapılan çalışmalar tarihi gelişimiyle ele alınmıştır. Üçüncü bölümde tez boyunca kullanılacak olan temel tanım, lemma, teorem ve eşitsizlikler verilmiştir. Dördüncü bölüm iki kısımdan oluşmuştur. İlk kısımda zayıf damping terimli Petrovsky denkleminin lokal varlığı, global varlığı ve asimptotik davranışı çalışılmıştır. İkinci kısımda ise güçlü damping terimli Petrovsky denkleminin çözümlerinin enerji azalması ve sonsuzdaki patlaması çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the first chapter of this thesis, differential equations emerging in applied sciences, such as engineering and science, are briefly dealt with, and the basic information regarding energy decay of solutions is given. In the second chapter, the historical developments of the decay of solutions are investigated. In the third chapter, basic definitions, lemma, theorems, , inequalities that will be used throughout the thesis are given In the fourth chapter is composed of two sections. In the first section local and global existence and asymptotic behavior of solutions are for a Petrovsky equation with weak damping term are studied. In the second section, decay energy and blow up for a Petrovsky equation with strong damping term are studied.