Logaritmik potansiyelle bazı kübik metallerin mekaniksel davranışları ve kararlılıklarının incelenmesi
The Examination of mechanical behaviour and stabilities of some cubic metals by using logaritmic potential
- Tez No: 83986
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
LOGARİTMİK POTANSİYELLE BAZI KÜBİK METALLERİN MEKANİKSEL DAVRANIŞLARI VE KARARLILIKLARININ İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Taceitin KURBAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 1999 ÖZET Bu çalışmada, logaritmik formda bir potansiyelin bazı kübik metallere uygulanabilirliği incelendi. Hesaplar, elastik, termo-elastik, kararlılık ve örgü dinamiği üzerinde yoğunlaştırıldı ve bu iş için önce potansiyel fonksiyonu, Milstein ve Grifalco yöntemleri kullanılarak parametrize edildi. Daha sonra ikinci ve üçüncü dereceden elastik sabitleri heraplandı. Bulk modülü ve Kayma (Shear) modüllerinin basınca göre birinci ve ikinci derece türevleri hesaplandı. P-V eğrileri değişik metaller için çizildi. Ayrıca, bazı elastik ve termo-elastik özelliklerin (y,P) hesabı yapıldı. Zr, Ti, Cu. Pt ve Cr için atomlararası kuvvetler grafik olarak elde edildi. Zr, Ta ve Ti 'un kararlılığı ve faz geçişleri incelendi. Th, Fe, Ca, Ni ve Sr 'un fonon dispersiyon eğrileri çizildi. Bilim Kodu : 404.05.01 Anahtar Kelimeler : Parametrize, faz geçişleri, elastik sabitler, termo-elastik özellikler, fonon dispersiyonu Sayfa Adedi : 103 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Kemal ÇOLAKOĞLU
Özet (Çeviri)
THE EXAMINATION OF MECHANICAL BEHAVIOUR AND STABILITIES OF SOME CUBIC METALS BY USING LOGARITMIC POTENTIAL (M. Sc. Thesis) Taccttiii KURBAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 1999 ABSTRACT lu (his work, (he applicability of a logarithmic type potential, for some cubic crystals, is studied. Our calculations are focused on the elastic, thermo-elastic, stability and the lattice dynamical properties. For Ibis study; first of a1!, potential function is parametrized by using Milslein and Grifalco methods. Next, second and. third-order elastic constants are computed. The first and second-order derivatives of Bulk Modulus and Shear Moduli are calculated. P-V curves are drawn for various metals. Furthermore some elastic and thermo-elastic properties (y,P) are calculated. The interatomic forces for Zr. Ti, Cu, Pi and Cr are obtained graphically. The stability and phase transition ofZr, Ta and Ti are studied. Finally the phonon dispersion curves ol'Th. Fe. Ca, Ni and Sr are drawn. Science Code Key Words Page Number Adviser 404.05.01 Parameterization, stability, clastic constants. Iheinio-claslic properties, phonon dispersion 103 Prof. Dr. Kemal COLAKOGI.l'