Diyarbakır ekolojik koşullarında farklı hümik asit dozlarının pamuk (Gossypium hirsutum L.) çeşitlerinin verim ve kalite unsurları üzerine etkisi
The effect different humic acid dozes on the yield and quality features of cotton (Gossypium hirsutum L.) varieties under di̇yarbakir ecological conditions
- Tez No: 708772
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER ERYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada hümik asidin Pamuk (Gossypium hirsutum L.) çeşitlerinin verim ve kalite unsurları üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmada üç pamuk çeşidi ( ST-468, DP-499 ve LİMA) ve dört farklı hümik asit dozu kullanılmıştır. Deneme, Diyarbakır ili Bismil ilçesi Şahintepe köyünde çiftçi arazisinde, Tesadüf Bloklarında Bölünmüş Parseller deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Çalışmada; bitkisel özellikler, verim, verim unsurları ve lif teknolojik özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the effect of humic acid on yield and quality factors on Cotton (Gossypium hirsutum L.) cultivars. In the trial, ST-468, DP-499, and Lima varieties and four different humic acid doses were used as the trial factor, which had shown superior performance, which was preferred by the cotton producers in the region before. The experiment was established in the farmer's land in the village of Şahintepe, Bismil district of Diyarbakır province, in three replications, in four rows in each plot, according to the trial design of Divided Plots in Random Blocks. In the study; vegetative characteristics, yield, yield components, and fiber technological properties were investigated.