Deniz kazalarının iş güvenliği açısından incelenmesi
Investigation of marine accidents in terms of occupational safety
  1. Tez No: 571713
  2. Yazar: TAHSİN CEM AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MAHMUT KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmamda, Türk bayraklı ticaret gemilerinde meydana gelen deniz kazalarının, iş güvenliği açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla; denizlerimizde meydana gelen çatma (deniz kazaları) adı altında gerçekleşen gemi, tekne, feribot, yat ve benzer boyutlardaki deniz taşıtlarının kaza ve raporlarının incelenmesi yapılmıştır. Ulaştırma ve Denizcilik Bakanlığı arşivlerinden elde edilen bilgiler ve deniz kazaları, (terminolojik adı ile“çatma”) istatistikleri, raporları, deniz kaza sonuçları tavsiyeleri ile birlikte her bir kaza için ayrı ayrı olmak üzere değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to inspect the occupational safety status of Marine accidentsof the Turkish-flagged Merchant vcessels. With this purpose; the marine accidents taking place in Turkish seas that caused by ship, boat, ferry, similar-sized yacht and watercraft have been analyzed. The information obtained from the archives of the Ministry of Transport and Marine affairs (terminological name“Collision”).Marine accidents, accident statistics, reports, marine accident results&recomendations were assesed seperately for each included in my study.