Selçuk Üniversitesi kampüsü ile Çomaklı Araştırma ve Uygulama Çiftlik arazisi topraklarında mikrofungus dağılımı üzerine bir araştırma
- Tez No: 57172
 - Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL GÜR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 1996
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Selçuk Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 102
Özet
83 5. ÖZET Bu araştırmada, Selçuk Üniversitesi Kampus ile Çomaklı Araştırma ve Uygulama (.çiftlik topraklarımla mikroftıngııs Horasının kalitalif ve kanlitalif dağılımı incelenmiştir. Araştırma sahalarının toprak haritası üzerinde seçilen 36 ayrı istasyonda, 10 em derinlikten toplam 36 adet toprak örneği alınmıştır.“Toprağı Sulandırma Metodu”kullanılarak 22 farklı mikrofungus izolatı elde edilmiştir. Bu izolatlaıdan iki ta nesi Zygomycetes, 20 tanesi de Deuteromycetes (Fungus Inıperfecti) sınıflarına dahil edilmiştir. Araştırma topraklarında en yaygın mikrofungus cinslerinin Penicillium, Asergillus, Fusarium, Ulocladium ve Cladosporium olduğu tesbit edilmiştir. Penicillium cinsi kantitatif bakımdan diğer cinslerin çok üzerinde bulunmakla, kalitatif yönden ise yine Penicillium ile Aspergillus cinsi önde gelmektedir. Araştırmamızda I gr fırın kurusu toprakta ortalama 14.29 adet mikrofungus bulunduğu ve toprak örneği alınan istasyonlarda ortalama mikrofungus sayısının 832-1029 arasında değiştiği tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis A RESEARCH ON THE DISTRIBUTION OF MICROFUNGAL FLORA IN THE SOILS OF SELÇUK UNIVERSITY CAMPUS AND ÇOMAKLI RESEARCH AND APPLICATION FARM Canan CANDAN Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor : Prof. Dr. Kemal GÜR 1996 In this work, quantitative and qualitative distributions of microfungal flora in the soils of Selçuk University Campus and Çomaklı Research and Application farm were studied. About 36 soil samples were collected from the depth of 10 cm in 36 stations chosen according to the soil groups on the soil map of the research areas. By the technique of soil dilution, 22 different microfungal isolates were obtained. Two of these isolates was subsumed under the class of Zygomycetes, twenty were defined under the class of Deuteromycetes. The geneva of fungi mostly abundant in the research area were respectively Penicillium, Aspergillus, Ulocladium and Cla- dosporium. Quantitative distribution of the Penicillium was higher than those of the other genera whereas Aspergillus and Penicillium were dominant genera among the others in terms of qualitative distribution. KEY WORDS : Soil, microfungus, flora, microflora