Karşılaştırmalı harp tarihi: Napolyon karşısında Rus savunması ve İstiklal Savaşı'nda Türk direnişi
Comparative military history: Russian defence against Napoleon and the Turkish resistance in the Independence War
  1. Tez No: 571726
  2. Yazar: TOLGA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM BAYRAKDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Tarihte çok az sayıda sefer ve savaş, gerek sebepleri, cereyan şekilleri, hareket tarzları, kullanılan stratejiler ve taktikler bakımından birbirine benzer. Bu bağlamda Napolyon'un 1812 Rusya Seferi ile Yunan Küçük Asya Seferi, tarafların silahlı unsurlar vasıtasıyla birbirlerine politikalarını kabul ettirme ve bu baskılara direnmeleri açısından benzemektedir. Bu çalışmadaki amacımız, arşiv belgelerinden ve yayınlanmış kaynaklardan elde ettiğimiz bilgiler ölçüsünde karşılaştırmalı tarih metodunu kullanarak, Napolyon'un 1812 Rusya Seferi'nde Rus Savunması ve Türk İstiklal Harbi'nde Türk Direnişi'ni ortaya koymaktır. Nitekim, Fransız İhtilal Savaşları sonucunda Fransa'da idareyi ele alan Napolyon, 1812'de Rusya'ya girmiş, benzer şekilde 1919'da Yunanistan ise başta İzmir olmak üzere Batı Anadolu'yu işgale başlamıştı. Gerçekleşen bu hareketlerin arkasında, Rus Çarı I'inci Alexander'ın Tilsit Antlaşması'nı, Mustafa Kemal (Atatürk)'in ise Sevr Antlaşması'nı kabul etmemesi yatmaktadır. Bu amaçla da Fransız ve Yunan tarafları, isteklerini kabul ettirebilmek için silahlı unsurlarını harekete geçirmişlerdi. Grande Armée ile Rusya'ya giren Napolyon, kısa ve çabuk bir zafer umuduyla Rus ordularını kovalamaya başlamış, Napolyon'un ordusuyla muharebeye hazır olmayan Rus orduları da geri çekilmeye başlamış ve Napolyon'u Rusya'nın içlerine çekmişlerdi. Düzenli bir ordudan büyük oranda yoksun olan Türkler de milis güçler toparlayarak Yunan işgal gücüyle çatışmaya başlamış ve düzenli bir ordu kurma çalışmalarına girişmişlerdi. Düzenli ordularını toparlayarak Yunan Küçük Asya Ordusu ile birkaç muharebe gerçekleştiren Türkler, Sakarya Muharebesi ile topyekün bir mücadeleye girişmişler, Smolensk'ten Moskova'ya doğru geri çekilen Ruslar da benzer bir hareketle Borodino yakınlarında Napolyon ile muharebeyi kabul etmişlerdi. Sonuç olarak, Rusya ve Anadolu toprakları içlerine çekilerek büyük kayıplar vermiş olan Fransız ve Yunan orduları, artan Rus ve Türk direnişi karşısında hareketlerini sürdürememiş ve sonunda Rus takip muharebeleri ve Türk Büyük Taarruzu ile Fransızlar Berezina Nehri'ne, Yunanlılar ise Ege Denizi'ne dökülmüşlerdi. Bu seferler sonucunda Anadolu'da bağımsız, çağdaş ve egemen bir Türk devleti kurulmuş, Avrupa'da ise 1812'deki bozgunundan sonra Napolyon'a karşı VI'ncı Koalisyon kurulmuş ve bu koalisyon ile Napolyon arasında gerçekleşen 1813 Almanya Seferi sonucunda, Bavyera, Württemberg, Vestfalya ve Saksonya gibi Fransız uydu devletleri, tekrar bağımsızlıklarına kavuşmuşlardı.
Özet (Çeviri)
In history, very few campaigns and battles are similar in terms of both the reasons, the models of action, the manners of action, the strategies and tactics used. In this context, Napolyon's 1812 Russian Campaign and the Greek Asia Minor Campaign are similar in terms of the parties' acceptance of their policies to each other through armed elements and their resistance to these pressures. Our goal in this study is to present the Russian Defence in Napolyon's 1812 Russian Campaign and the Turkish Resistance in the Turkish War of Independence by using the comparative history method according to the information obtained from the archive documents and published sources. As a matter of fact, Napolyon, who took over the control in France as a result of the French Revolutionary Wars, invaded Russia in 1812. Similarly, in 1919 Greece started to invade and occupy Western Anatolia, especially İzmir. Behind these movements, the Russian Tsar Alexander I refused to accept the Treaty of Tilsit and Mustafa Kemal (Atatürk) refused to accept the Treaty of Sevres. To this end, the French and Greek sides mobilized their armed elements in order to put those treaties into effect. Napolyon, who entered Russia with Grande Armée, started to chase Russian armies in the hope of a short and quick victory. The Turks, who were largely deprived of a regular army, also gathered militia forces and started to clash with the Greek occupation force and started to work for to found and establish a regular army. After the foundation and establishment of their regular army, the Turks carried out several battles with the Greek Asia Minor Expedition Army, engaged in a total struggle with the Battle of Sakarya. The Russians, who retreated from Smolensk to Moscow, finally accepted a battle with Napolyon near Borodino in a similar action. As a result, the French and Greek forces, which had suffered great losses by their invasion deep into Russian and Anatolian soil, were unable to continue their operations in the face of increasing Russian and Turkish resistance and eventually Russian chasing battles and the Turkish Grand Offensive had brought the French into the waters of the Berezina River and the Greeks into the waters of the Aegean Sea.