Feasibility of pumped-storage hydraulic systems based on hourly variation of electricity prices
Enerji ücretlerindeki saatlik değişimi esas alan pompaj depolamalı hidrolik sistemlerin uygulanabilirliği
- Tez No: 571725
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL AYDIN, DR. KUTAY ÇELEBİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Artan ihtiyaçlar dünya genelinde enerjiye olan talebi her geçen gün artırmaktadır. Çevre dostu, sürdürülebilir, ucuz ve ülkelerin kendi kaynaklarına dayanan enerji üretimi isteği de özellikle 21. yüzyılda yenilenebilir enerjiye olan ilginin yükselmesinin gerekçeleri arasında yer almaktadır. Ancak yenilenebilir enerjinin kesintili yapısı, enerji depolamanın önemi ve gerekliliğini de beraberinde getirmiştir. Pompaj depolamalı hidroelektrik tesisler (PHES) büyük depolama kapasiteleri ve kanıtlanmış teknolojileri sayesinde dünya genelinde bu amaçla uzun yıllardır kullanılmaktadır. Dünyadaki yaygın durumun aksine, Türkiye, sahip olduğu hidroelektrik potansiyel sayesinde bu güne kadar PHES'e ihtiyaç duymamıştır. Rüzgar ve güneş enerjisi santrallerinin Türkiye elektrik sistemindeki paylarının artması, ilk nükleer santralin 2023 yılında üretime başlayacak olması ülke açısından enerji depolama konusuna ve onun özelinde de PHES'e olan ilgiyi bir hayli artırmıştır. Bu tesislerin gerektirdiği yüksek yatırım maliyetleri ve inşa sürelerinin uzunluğu, Türkiye açısından, muhtemel bir PHES'in teknik özellikleri, konumu, yatırım maliyeti ve modeli, işletmeye alınması gereken tarih gibi pek çok soruyu da beraberinde getirmektedir. Bu tez çalışmasında bu soruların cevaplanması hedeflenmiş ve bu amaçla, kurulması muhtemel PHES tesislerinin ülke açısından kar-zarar durumları incelenmiştir. Bu bağlamda öncelikle Türkiye elektrik sistemi ve piyasası detaylı olarak ele alınmış, dünyadaki örneklerle karşılaştırılarak Türkiye için PHES'in gerekliliği araştırılmıştır. Gerçek zamanlı elektrik ücretleri ve üretim-tüketim değerleri kullanılarak hem kamunun hem de özel sektörün bakış açısıyla değerlendirmede bulunulmuştur. Sonuçlar Türkiye elektrik piyasasındaki mevcut fiyatların özel sektörün yatırım yapmak isteyeceği karlılıkta olmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Global energy demand increases every day due to growing needs. The ideal of eco-friendly, sustainable and low cost energy generation relying on countries' own domestic sources increases the interest in renewable energy in the 21st century. However, the intermittent nature of the renewable energy brings the importance of and the need for energy storage to surface. Pumped storage hydroelectricity (PSH) has been in use worldwide for a long time with this purpose thanks to its large scale storage capacity and proven technology. Unlike many countries with pumped storage, Turkey has not needed a PSH facility until very recently in virtue of its significant hydropower capacity. Wind and solar power share in Turkey's electrical grid has increased so far and the first nuclear power plant of the country is planned to start operating in 2023, thus leading to advancement in energy storage and PSH. The high investment costs and long construction period of PSH lead to some significant questions for a projected pumped storage facility in Turkey: technical features, location, investment costs, model, operation initiation day, etc. In this dissertation, potential profitability/unprofitability of a projected PSH facility in Turkey is examined. Within this scope, in order to analyze the requirement for PSH in Turkey, the country's electricity system and market are discussed in detail and compared with countries that have pumped storage. Evaluations are made using real time electricity prices and generation-consumption values through the perspective of both public and private sector. Results show that the current prices in Turkish electricity market are not profitable enough to attract investment by the private sector.